Dzisiaj jest: 18 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Pierwsze rozprawy w nowym sądzie

wtorek, 29 sierpień 2017 17:23 Autor 

To historyczny dzień – mówi prezes radomskiego sądu okręgowego. Dziś w nowej siedzibie sądu przy ul. Warszawskiej odbyły się pierwsze rozprawy. Na razie w wydziałach karnych sądu okręgowego. Przeprowadzka wydziałów sądu rejonowego odbędzie się w październiku.

 

Sędziowie sądu okręgowego z wydziału karnego odwoławczego byli pierwszymi, którzy zasiedli w salach rozpraw nowej siedziby sądów przy ul. Warszawskiej. We wtorek w nowej siedzibie odbyły się pierwsze rozprawy. Od teraz sprawy w wydziałach karnych, zarówno pierwszoinstancyjnym, jak i odwoławczym sądu okręgowego w Radomiu będą się odbywały już przy ul. Warszawskiej. - Ten tydzień jest historyczny, bo ta właściwa praca orzecznicza się zaczyna – komentuje Stanisław Jaźwiński, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu.

Na razie przy ul. Warszawskiej mieszczą się dwa wydziały karne sądu okręgowego. Przeniesiono już tu także archiwum sadu rejonowego. Niebawem rozpocznie się przeprowadzka poszczególnych wydziałów tego sądu. Ma być ona podzielona na etapy. W pierwszej kolejności, bo od 15 do 30 września będzie przenoszony wydział ksiąg wieczystych. Od 2 do 7 października przenoszone mają być wydziały sądu rejonowego z budynku przy ul. Grzybowskiej, czyi wydziały cywilne. Od 9 do 13 października będzie trwała przeprowadzka wydziału rodzinnego, pracy i ubezpieczeń społecznych, a także gospodarczego, czyli wydziałów z budynku przy ul. Żeromskiego. Natomiast od 16 do 20 października przenoszone mają być wydziały karne z budynku przy ul. Struga. W czasie przeprowadzek poszczególne wydziały nie będą przyjmowały interesantów, nie będą wtedy także odbywały się rozprawy.

W sumie na ul. Warszawską przeniesie się ok. 150 pracowników administracyjnych sądu rejonowego i ok. 50 sędziów z tego sądu. Po przeprowadzce sąd zwolni budynek przy ul. Grzybowskiej – te pomieszczenia były wynajmowane. Zwolniony zostanie też obiekt przy ul. Żeromskiego i przy ul. Struga. - Mnie jest znany los budynku przy ul. Żeromskiego – mówi Anna
Szymczak, prezes Sądu Rejonowego w Radomiu. - Zostanie on przekazany prokuraturze. Natomiast nie znam losu budynku przy ul. Struga – dodaje.

Przy ul. Piłsudskiego nadal będzie funkcjonował sąd okręgowy, a dokładnie wydziały cywilne, wydział pracy i ubezpieczeń, wydział wizytacyjny. Będzie tu też wydział penitencjarny.
Budowa nowej siedziby sądu rejonowego i wydziałów karnych sądu okręgowego prowadzona była w latach 2012 – 2016. Wartość inwestycji to ponad 65 milionów złotych. Koszt wyposażenia to ok. 12,5 milionów złotych. W nowej siedzibie są 33 sale rozpraw, w tym także sale specjalne z kabinami kuloodpornymi. Siedmioma salami będzie dysponował sąd okręgowy. W pozostałych będą odbywały się rozprawy sądu rejonowego.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Paweł Górak walczy w sądzie o przywrócenie go do pracy

  Paweł Górak, były komendant Straży Miejskiej w Radomiu, domaga się w Sądzie Pracy przywrócenia go do pracy w Straży Miejskiej. Taką możliwość wyklucza prezydent Radosław Witkowski, która jak mówi: całkowicie utracił zaufanie do Pawła Góraka.

 • Sąd unieważnił wyroki z PRL.

  Radomski sąd unieważnił dziś wyrok wydany przez PRL-owskie organy wobec Jerzego Stępnia. Jerzy Stępień, późniejszy przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, skazany został za złożenie w 1988 roku kwiatów pod pomnikiem Czerwca '76. Wniosek o unieważnienie decyzji sprzed 30 lat złożył IPN.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej