Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Nie ma umowy, nie ma pieniędzy. Port Lotniczy nie dostanie zwrotu wydatków na przejście graniczne.

piątek, 27 luty 2015 14:06 Autor 

Wojewoda Mazowiecki nie ma możliwości prawnych żeby zwrócić spółce Port Lotniczy Radom ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych, które spółka wydała na organizację dodatkowego przejścia granicznego. Tak wynika z opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ministerstwo opracowało taką opinię w odpowiedzi na pismo senatora Wojciecha Skurkiewicza.

Pod koniec stycznia senator Wojciech Skurkiewicz skierował do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pismo z prośbą o interwencję w sprawie – jak to określił – uchylania się wojewody mazowieckiego od obowiązku sfinansowania zakupu sprzętu dla przejścia granicznego na lotnisku na Sadkowie. Sam wojewoda podczas swojego ostatniego pobytu w Radomiu wyjaśniał, na jakich zasadach powinien odbywać się zakup takiego sprzętu. - Służby odpowiedzialne za odprawy graniczne, proporcjonalnie do potrzeb, a więc proporcjonalnie do rzeczywistego, a nie prognozowanego ruchu pasażerskiego, określają jaki jest niezbędny sprzęt do takich odpraw. Następnie wojewoda odpowiedni sprzęt kupuje zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Przecież tu chodzi o pieniądze z budżetu państwa – tłumaczył wówczas wojewoda. Tymczasem spółka Port Lotniczy Radom kupiła sprzęt bez uzgodnienia z wojewodą i bez zawarcia z nim stosownej umowy. Na brak umowy na zwraca też uwagę Ministerstwo. Zdaniem ministerstwa w związku z brakiem takiej umowy spółka Port Lotniczy nie może ubiegać się o zwrot pieniędzy. Chodzi o ponad 3 miliony 700 tysięcy złotych. Przy okazji, zdaniem ministerstwa koszty wyposażenia powinny być dostosowane do potrzeb danego przejścia granicznego i ruchu na nim, na co także zwraca uwagę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Według opinii przedstawicieli Straży Granicznej i Służby celnej, z którymi konsultowałem to co zakupiono dla lotniska w Radomiu, usłyszałem od nich, że standard i jakość tego sprzętu jest z górnej półki. Jest wyższy niż ten, który jest w Modlinie. Tyle tylko, że w Modlinie mamy 1 milion 700 tysięcy pasażerów obsłużonych w ubiegłym roku, a w Radomiu póki co ani jednego – mówi wojewoda Jacek Kozłowski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważa, że zwrot pieniędzy przez wojewodę spółce Port Lotniczy Radom byłby naruszeniem ustawy o ochronie granicy państwowej jak i przepisów o finansach publicznych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • PiS zaprezentował kandydata na prezydenta Radomia

  Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej i przewodniczący radomskich struktur PiS, został w czwartek oficjalnie zaprezentowany jako kandydat tej partii na prezydent Radomia w tegorocznych wyborach samorządowych. Podczas prezentacji ujawnił, ze PiS ma już gotowy program rozwoju dla Radomia.

 • Znamy kandydata PiS na prezydenta Radomia!

  Na oficjalnej stronie Prawa i Sprawiedliwości ogłoszono listę kandydatów na fotele prezydentów miast. W tym gronie znalazło się nazwisko Wojciecha Skurkiewicza, który wystartuje w wyborach w Radomiu.

 • Kiedy poznamy kandydata PiS na prezydenta Radomia ?

  Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość – jak dowiadujemy się nieoficjalnie – przedstawi swojego kandydata na prezydenta Radomia w nadchodzących wyborach samorządowych. PiS już wie kto to będzie, ale milczy na ten temat. Na giełdzie nazwisk prowadzi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej