Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ośrodek Inteligentnych Specjalizacji w Radomiu

środa, 17 styczeń 2018 17:25 Autor 

Już teraz opracowuje unikatowe rozwiązania, które mają wspierać przemysł. A ma być lepiej, bo Instytut Technologii Eksploatacji z Radomia otrzymał 40 milionów złotych na nowoczesny sprzęt i innowacyjne pomysły dla biznesu.

Robot, który metodami optycznymi sprawdza łożyska toczne, z powodzeniem jest już wykorzystywany w fabryce z Kraśnika. Został zresztą opracowany na zlecenie tej fabryki, a wykonali go specjaliści z radomskiego Instytutu Technologii Eksploatacji, który odwiedziliśmy z kamerą TV Dami. W hali produkcyjnej, po której oprowadza nas dyrektor i pracownicy placówki znajdujemy inne innowacje m.in. urządzenie do badań w atmosferach korozyjnych i maszynę, która została zaprojektowana z myślą o badaniach tribologicznych kół zębatych dla przemysłu górniczego. - Zajmujemy się pojedynczymi, unikalnymi rozwiązaniami – mówi Adam Mazurkiewicz, dyrektor ITE w Radomiu.

Tych rzeczy w kolejnych latach ma powstawać jeszcze więcej, bo instytut zdobył dofinansowanie unijne w kwocie ok. 40 milionów złotych. Dzięki temu w Radomiu powstanie centrum prototypowania i ośrodek inteligentnych specjalizacji, w którym mają być przeprowadzane testy innowacyjnych technologii. Ma to zacieśnić współpracę pomiędzy instytutem, a biznesem. Choć ta już teraz układa się dobrze – mówi Jerzy Kowal, kanclerz radomskiej loży Business Centre Club, która współpracuje z instytutem od kilku lat.

- Mógłbym wskazać kilkadziesiąt kontraktów, które powstały od początku naszej współpracy. One cały czas pączkują – dodaje Jerzy Kowal.

Jedną z firm związanych z instytutem także od kilku lat jest ITM Poland z Radomia. Do tej pory ta współpraca zaowocowała kilkunastoma, wspólnie zrealizowanymi projektami. Szef działu dostaw ITM w Radomiu, Jacek Lewandowski z zadowoleniem przyjmuje informację o dofinansowaniu unijnym dla ITE. - My w jakiś sposób także uczestniczymy w tym projekcie, udostępniając nasze laboratoria. Myślę, że tych projektów będzie więcej – dodaje Jacek Lewandowski.

Cały projekt ma opiewać na kwotę 58 milionów złotych. Za te pieniądze instytut kupi nowoczesny sprzęt, który ma umożliwić opracowywanie jeszcze bardziej innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu radomskiego, krajowego, ale i światowego. Instytut ma też przygotować nowe projekty dla przedsiębiorców.

- Ok. 50 rozwiązań prototypowych, unikalnych zostanie wykonanych tutaj w ramach otrzymanych finansów. Mamy takie możliwości – mówi Adam Mazurkiewicz.

Już teraz z usług instytutu korzysta wiele firm z Radomia, m.in. huta szkła Trend Glass. Ale zlecenia napływają również z kraju i świata. Aktualnie pracownicy instytutu opracowują projekt na zlecenie np. japońskiej Toyoty. Wszystkie zakupy i nowe i innowacje, które mają zostać wprowadzone dzięki dofinansowaniu unijnemu, mają być zrealizowane w ciągu trzech lat.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej