Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Historyczne zamówienie spółki kolejowej

piątek, 19 styczeń 2018 16:29 Autor 

Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową na dostawę 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych. Z nowoczesnych pociągów będą korzystać m.in. radomianie podróżujący np. do Dęblina, Skarżyska-Kamiennej, Warki czy Drzewicy.

 

Umowa ramowa na zakup 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla spółki Koleje Mazowieckie podpisana. Pociągi ma dostarczyć spółka Stadler Polska. - Jest to największe zamówienie w historii polskiej kolei. To rekordowe zamówienie także dla spółki Koleje Mazowieckie – informuje Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich.

Wartość zamówienia przekracza 2 miliardy 200 milionów złotych. Część kwoty Koleje Mazowieckie chcą pozyskać z unijnego budżetu. Poziom dofinansowania w konkursie, w którym bierze udział spółka to 50 % wydatków kwalifikowanych. Spółka czeka na rozstrzygnięcie konkursu. - Wyniki miały być podane pod koniec roku ubiegłego. Teraz mamy informacje, że będą podane w tym miesiącu. Jesteśmy przekonani, że ten projekt jest dobrze przygotowany i na pewno zyska środki unijne – dodaje Donata Nowakowska.

Data rozstrzygnięcia konkursu ma duży wpływ na termin dostaw nowych pociągów dla pasażerów. Na razie obowiązuje ogólny harmonogram, który zakłada, że całe zamówienie ma być zrealizowane do 2022 roku. Po dostawie nowe pociągi będą kursować po całym Mazowszu. - W ramach tego zamówienia jest planowany zakup 10 elektronicznych zespołów trakcyjnych. One zostaną skierowane do obsługi relacji Radom - Dęblin, Radom - Skarżysko-Kamienna, Radom – Drzewica, czy Radom – Warka – informuje rzecznik Kolei Mazowieckich.

Będą to pociągi jednoprzestrzenne, klimatyzowane, z bezprzewodowym dostępem do internetu, monitoringiem, udogodnieniami dla niepełnosprawnych. Nowe, elektryczne zespoły trakcyjne zostaną wyprodukowane w Siedlcach.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza budowa I odcinka trasy N-S

  Konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Budromost Starachowice wybuduje I odcinek trasy N-S. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji rozstrzygnął przetarg na tę inwestycję. Prace mają ruszyć na przełomie maja i czerwca.

 • Zmodernizują Orliki z radomskiej bazy

  W zakładach PZL Warszawa-Okęcie rozpoczęła się modernizacja samolotów PZL-130 Orlik z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. 12 samolotów otrzyma między innymi nowe skrzydła, silniki oraz awionikę. Koszt modernizacji, która potrwa do 2020 roku to około 190 milionów złotych.

 • Przedświąteczne kolejki

  Karp, jemioła, choinki, cytrusy. To chyba teraz jedne z częściej wybieranych produktów przez kupujących. Skoro czwartek to dzień targowy, odwiedziliśmy z kamerą targowisko Korej i Radomskie Hale Mięsne.

 • Woda będzie zdrowsza. I nie zdrożeje – zapewnia prezes Wodociągów

  Rozpoczęty III etap modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej w Radomiu wpłynie na poprawę jakości wody – twierdzą władze miasta. A prezes Wodociągów zapewnia, że inwestycja nie wpłynie na wysokość stawki za wodę dla mieszkańców

   

   

  Podziękowania dla pracowników Wodociągów Miejskich, którzy pracowali przy projekcie dotyczącym unijnego dofinansowania do modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno-ściekowej wręczył prezydent miasta. Wartość projektu to ponad 300 milionów złotych. Wodociągom udało się uzyskać dofinansowanie unijne w kwocie ponad 190 milionów złotych netto. III etap modernizacji już rozpoczęto. - Niektóre zadania już są realizowane – informuje Dawid Zwierzyk z Wodociągów Miejskich.

  W ramach III etapu modernizacji zrealizowanych będzie ponad 200 inwestycji na terenie całego miasta. Jeszce w tym roku prace mają rozpocząć się w centrum Radomia. - Wchodzimy na ul Struga. Mam nadzieję, że warunki pogodowe pozwolą na to, żeby to się jeszcze w grudniu zaczęło – informuje Leszek Trzeciak, prezes Wodociągów.

  W przyszłym roku prace związane z modernizacją i rozbudową sieci wod-kan mają być prowadzone m.in. na ul. Kolberga, Jaracza, Folwarcznej, Bogusławskiego, Broni, Granicznej. To tylko przykłady, ale też i znak, że przed mieszkańcami miasta spore utrudnienia związane z inwestycją. Ale po modernizacji wszyscy mają odczuć różnicę. - Te pieniądze przełożą się na jeszcze wyższą jakość wody. Będzie ona jeszcze zdrowsza i jeszcze lepsza – twierdzi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

  I nie będzie drożeć - dodaje prezes Wodociągów. To dla mieszkańców ważne, bo wprowadzone w ostatnich latach podwyżki cen wody były uzasadniane właśnie prowadzonymi inwestycjami. Tym, że spółka musi mieć na wkład własny, potrzebny przy unijnych dofinansowaniach. Tym razem stawki za wodę nie ulegną zmianie – zapewniają władze Wodociągów.

  III etap modernizacji i rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej w Radomiu ma się zakończyć w 2022 roku.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej