Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

PPL ma nową koncepcję lotniska w Radomiu

piątek, 19 styczeń 2018 16:49 Autor 

Kilkadziesiąt startów i lądowań w ciągu godziny. Nowy terminal o przepustowości co najmniej 6 milionów pasażerów rocznie. To zaledwie mały wycinek planu generalnego nowego lotniska cywilnego, które ma powstać w Radomiu po ewentualnym przejęciu go przez PPL.

 

Trwa aktualnie audyt due diligence, czyli badanie dokumentów księgowych i prawnych spółki Port Lotniczy Radom. Identyczny audyt – jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie – trwa także na lotnisku w Modlinie. Oba audyty – na zlecenie PPL – prowadzi międzynarodowa firma ARUP, która w swoim portfolio ma realizacje wielu, bardzo dużych projektów. -
My mamy swoją informację. Mamy to zwymiarowane na takim etapie koncepcyjnym. Wiemy jak taki port powinien wyglądać i jakie powinien mieć parametry – mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL.
W pierwszej kolejności PPL zapoznał się z planem generalnym dla lotniska na Sadkowie. Powstał on za prezesury Tomasza Siwaka w 2009 roku i został zaktualizowany w 2012 roku. Według tego planu i prognozy ruchu, w 2015 roku radomskie lotnisko miało odprawiać ponad 220 tysięcy pasażerów rocznie. W 2017 – blisko 400 tysięcy. W roku 2041 – ponad 3 miliony pasażerów. Tymczasem według nowej koncepcji, o której mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL, lotnisko na Sadkowie po pierwszej fazie przebudowy miałoby mieć przepustowość 6 milionów pasażerów rocznie, a docelowo 10 milionów. Ponadto nowe lotnisko ma być wyposażone w 30 stanowisk do obsługi bagażowej i 12 stanowisk do kontroli bezpieczeństwa. Port ma posiadać 20 bramek, przy których odprawiani będą pasażerowie. Lotnisko powinno być w stanie wykonywać w ciągu godziny 30 operacji lotniczych. - Na podstawie listu poufności, przeprowadziliśmy analizy związane z możliwościami rozbudowy tego portu – dodaje Mariusz Szpikowski.
Przy takich założeniach potrzebna będzie budowa nowego terminalu. Obecny jest przystosowany do obsługi około miliona pasażerów rocznie.
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, prezydent Radomia podpisując w środę list intencyjny z PPL zobowiązał się, że w ciągu roku rozpocznie się na lotnisku przedłużanie pasa startowego. Ponadto ustanowiona zostanie strefa ograniczonego użytkowania. Port ma być utrzymany na obecnym poziomie do momentu przejęcia go przez PPL. To między innymi dlatego lotnisko cały czas funkcjonuje, mimo że nie ma teraz na nim żadnych lotów pasażerskich. - Jesteśmy lotniskiem regionalnym. Jesteśmy lotniskiem użytku publicznego. Mamy określone certyfikaty. Urząd Lotnictwa Cywilnego pomimo tego, że żaden przewoźnik nie lata z naszego lotniska, cały czas nas kontroluje. Muszą być zachowane wszystkie procedury – mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom.
Raport z audytu, jak zapowiada Mariusz Szpikowski, prezes PPL, ma być gotowy do końca pierwszego kwartału tego roku.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Modlin komentuje rekomendację Radomia

  „To kampania samorządowa lub żart primaaprilisowy” - tak audyt firmy ARUP według którego lotnisko w Radomiu a nie w Modlinie jest korzystniejszym wyborem dla PPL jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie, komentuje Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 • PPL wybuduje radomskie lotnisko od nowa?

  Ponad 900 milionów złotych w dwóch etapach, planuje zainwestować w rozbudowę lotniska na Sadkowie w Radomiu, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Plany mają związek z audytem jaki przeprowadziła – na zlecenie PPL - brytyjska firma ARUP. Z audytu wynika, że to lotnisko w Radomiu jest zdecydowanie lepszym wyborem jako lotnisko uzupełniające dla portu Chopina w Warszawie niż Modlin. Ale radomskie lotnisko trzeba wybudować praktycznie od nowa.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej