Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

16 milionów złotych na powiatowe drogi

sobota, 10 luty 2018 15:34 Autor 

16 milionów złotych trafi do powiatów z subregionu radomskiego na przebudowy i remonty dróg. Pieniądze pochodzą z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych.

 

Utrzymanie dróg to dla powiatów jedno z poważniejszych i bardziej kosztownych zadań. Powiat radomski ma pod swoimi skrzydłami prawie 550 kilometrów dróg. - My przejęliśmy te drogi, one były wówczas w złym stanie. Do tej pory, w czasie 20 lat, przebudowaliśmy niecałą połowę, więc to jest skala wyzwania, jakie stoi przed naszym powiatem – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Powiat radomski jest w naszym subregionie największy. Ale inni nie mają łatwiej. Dlatego wsparcie z samorządu województwa jest potrzebne. Wcześniej było większe, ostatnio zmalało. To między innymi efekt tzw. „janosikowego”, jakie musiało płacić Mazowsze. Teraz radni województwa zgodzili się na uruchomienie dodatkowych pieniędzy. - Bardzo cieszę się z tego dofinansowania. Dzięki wsparciu o kilka lat możemy przyspieszyć realizację inwestycji. Dzięki temu będzie bezpieczniej, poprawi się też jakość życia mieszkańców – mówi Andrzej Jung, starosta kozienicki.

Nabór projektów na przebudowę dróg powiatowych przeprowadzony został jesienią. Na całym Mazowszu wpłynęło 36 wniosków. - Podjęliśmy decyzję, że sfinansujemy w tym roku wszystkie te inwestycje, a więc 100 milionów trafia do całego województwa mazowieckiego, a 16 milionów na subregion radomski – mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

W naszym regionie inwestycje realizowane będą w 7 powiatach. Największe dofinansowanie dostanie powiat kozienicki na przebudowę drogi Brzóza – Ryczywół. - Ta droga łączy drogę krajową nr 48 z krajową drogą nr 79 i jest ważnym tranzytem i krótszą drogą m.in. do spółki Enea Wytwarzanie, czyli elektrowni – mówi Andrzej Jung.

W powiecie radomskim remontowana będzie droga między Mniszkiem a zalewem Domaniowskim. Pierwsze 850 metrów tej drogi już zostało zrobione. - Natomiast ten wnioskowany, dotowany i podpisywany teraz to pozostały odcinek, 1600 metrów, na który dostaniemy dotacji 2 mln 470 tysięcy złotych. My przekazujemy pozostałe 40% - mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Całkowity koszt prac na tej drodze to 4 mln 200 tys. złotych. Jak zapewnia starosta, urząd jest już gotowy do rozpoczęcia procedur. - Trzeba szybciutko ogłaszać przetargi na takie roboty, mając świadomość że na początku roku jest zawsze trochę taniej. Natomiast musimy mieć czas na to, żeby po pierwsze powtórzyć przetarg jeśli zdarzy się np. odwołanie, a poza tym musimy mieć również sporo czasu żeby wykonać samą inwestycję – uważa Mirosław Ślifirczyk.

Remonty dróg wpłyną na poprawę bezpieczeństwa, ale będą miały wpływ także na wzrost atrakcyjności gospodarczej i turystycznej regionu. - Drogi to tak naprawdę system naczyń połączonych, stanowią dużą wartość dla rozwoju całego subregionu – mówi Rafał Rajkowski.

Wsparcie z pieniędzy samorządu województwa mazowieckiego pozwoli teraz na remont łącznie ok 30 kilometrów dróg powiatowych w naszym subregionie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej