Dzisiaj jest: 16 Września 2019    |    Dziś imieniny obchodzą: Edyta, Kamil, Korneliusz

Airbus Helicopters: będziemy budować w Radomiu

czwartek, 09 lipiec 2015 16:52 Autor 

Francusko-niemiecki koncern Airbus Helicopters podtrzymuje deklarację budowy swojego zakładu w Radomiu i tworzenia nowych miejsc pracy. Szefowie Airbus chwalą także współpracę z Uniwersytetem Technologiczno- Humanistycznym.

Już od roku na radomskiej uczelni trwają prace nad nowym elementem, który będzie częścią wyposażenia śmigłowca Caracal, produkowanego przez Airbus Helicopters. Szczegóły objęte są tajemnicą. – Propozycja radomskiej uczelni pomoże wykonać ten element w bardzo prosty sposób. Masa tego elementu zostanie obniżona i jednocześnie zostanie podniesiona jego sprawność. Koszty ulegną obniżeniu, co jest bardzo ważne – mówi Tomasz Krysiński, szef Badań i Innowacji w Airbus Helicopters. Nowy element czekają jeszcze testy laboratoryjne, wdrożenie i produkcja, która ma się odbywać w Radomiu. Tym samym Airbus Helicopters potwierdza budowę w naszym mieście swojej fabryki. - Nasza grupa zawsze wypełnia swoje zobowiązania. To jest naszą tradycją. Powiedzieliśmy, że w Radomiu będzie 250 miejsc pracy przy realizacji elementów mechanicznych śmigłowca i wyposażenia śmigłowca – dodaje Tomasz Krysiński. Jak mówi szef Airbus Group Polska Sebastian Magadzio, Radom jest bardzo ważny w strategii francusko-niemieckiego koncernu. – Jest to pewna ciągłość procesu, o którym mówiliśmy. Prace projektowe odbywają się w Radomiu i tutaj, w Radomiu, będzie prowadzona także produkcja – deklaruje Sebastian Magadzio. Fabryka Airbusa w Radomiu ma być częścią „Wojskowej wyżyny lotniczej”, której elementy mają powstać w Łodzi, Radomiu i Dęblinie. Szczegóły mają być znane we wrześniu.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • 5 mln złotych z budżetu państwa dla radomskiego uniwersytetu

  Poprawkę do budżetu zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i wyposażenie laboratoriów potrzebnych do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim.

 • Pięć uczelni na rzecz wojska

  Konsorcjum COP, którego współzałożycielem jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, powiększyło się o dwie akademie morskie. Cel grupy to współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym.

   

   

  Do Konsorcjum COP Tradycja, Obronność dołączyły Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie. W sobotę w Radomiu odbyło się podpisanie umowy rozszerzającej grupę o nowe uczelnie. Konsorcjum powołały 1 września trzy szkoły wyższe: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, Politechnika Rzeszowska i Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.
  - Dowiedzieliśmy się, że Polska Grupa Zbrojeniowa posiada stocznie marynarki wojennej. Dlatego zaproponowaliśmy przystąpienie do Konsorcjum akademiom w Gdyni i Szczecinie – mówi Zbigniew Łukasik, rektor UT-H.
  Współpraca pięciu uczelni poszerza możliwości współpracy z Polską Grupa Zbrojeniową.
  - Współpraca pięciu uczelni stawia nasze szkoły w zupełnie innej, lepszej pozycji w polskim szkolnictwie – podkreśla Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
  Zlecenia na rzecz zbrojeniówki oznaczają nowe kontrakty, czyli po prostu pieniędzy dla uczelni.
  - Udział w projektach Ministerstwa Obrony Narodowej to nowe źródło finansowania – zapewnia Wojciech Ślączka, rektor AM w Szczecinie.
  Działalność Konsorcjum to również szansa dla studentów. Realizacja badań poszerza możliwości zatrudnienia dla absolwentów.
  - Ukończenie uczelni, która uczestniczy w pracach Konsorcjum, podnosi wartość oferty jaką składa student starający się o pracę - przekonuje Janusz Zarębski, rektor AM w Gdyni.
  Przemysł zbrojeniowy wymaga badań w wielu dziedzinach, m.in. elektronice, czy mechanice.
  - Efekty prac badawczych wzbogacają nasz proces dydaktyczny – zaznacza Wojciech Ślączka.
  Nazwa konsorcjum nawiązuje do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Siedziby uczelni, które powołały grupę, znajdują się na terenie COP. Jak zapewniali rektorzy do konsorcjum mogą dołączyć kolejne uczelnie.

   

 • Rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

  Wydarzenia w ramach Tygodnia Prtzedsiębiorczości odbywają się także w Radomiu. Dziś na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym ten radomski cykl został zainaugurowany.

 • Rektor UTH wyjaśnia sprawę odwołanego koncertu.

  „To miało być zwykłe szkolenie, a nie koncert muzyczny” - mówi prof. Łukasik, rektor radomskiego uniwersytetu odnosząc się do odwołanego koncertu Stachurskiego. Koncert miał się odbyć w auli UTH.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej