Dzisiaj jest: 4 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Dominika, Jan, Protazy

PGZ zostaje w Radomiu. Umowa na czołgi podpisana

wtorek, 29 grudzień 2015 18:19 Autor 

Blisko 2,5 miliarda złotych będzie kosztować modernizacja 128 czołgów Leopard, które wykorzystuje polska armia. Umowę w tej sprawie podpisano w Radomiu, w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W trakcie spotkania padła także deklaracja, że główna siedziba PGZ pozostanie w Radomiu.

 

Plotki o wyprowadzce centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Radomia pojawiły się tuż po październikowych wyborach parlamentarnych. Wprawdzie doszło do zmiany zarządu, ale centrala koncernu w Radomiu pozostała. I pozostanie. Potwierdzono to przy okazji podpisania w poniedziałek umowy na modernizację i serwisowanie czołgów Leopard. -

To jest oczywiste i nie rozumiem jakiegoś niepokoju w tym zakresie. Nie wiem kto rozsiewa tego rodzaju plotki. Nic w tym zakresie się nie zmieni. Radom był jednym z ważnych miast Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jest piękna tradycja i warto, żeby przemysł zbrojeniowy był tutaj rozbudowywany – mówi Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Pozostanie PGZ w Radomiu potwierdza także prezes zarządu grupy Arkadiusz Siwko. - Radom jest siedzibą naszej spółki. Nikt nie planuje zmiany tej sytuacji. Będziemy się tu okopywać, używając języka militarnego. Te pomieszczenia, które aktualnie zajmujemy są dobrze przygotowane do funkcjonowania naszej spółki. Zapewniam, że będą one w najbliższych tygodniach jeszcze bardziej wykorzystane niż do tej pory – dodaje Arkadiusz Siwko, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Umowę na modernizację i serwisowanie czołgów Leopard podpisali przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy” oraz Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

Modernizacji do wersji L2PL zostanie poddanych 128 czołgów Leopard 2A4, które użytkuje polska armia. - Modernizacja dotyczy przede wszystkim zwiększenia odporności balistycznej w oparciu o rozwiązania niemieckiej firmy IDB – mówi generał brygady Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia. Modernizacja będzie kosztować blisko 2,5 miliarda złotych. Zagranicznym partnerem polskich firm będzie niemiecki koncern Rheinmetall. Modernizację Leopardów przewidziano na lata 2016-2020.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 roku. Od samego początku centrala PGZ mieści się w Radomiu. Aktualnie grupa skupia około 60 spółek, co czyni z PGZ jednym z największych koncernów obronnych w Europie, który osiąga roczne przychody na poziomie 5 miliardów złotych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Czy PGZ wybuduje nową siedzibę w Radomiu?

  „ Nowa siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Radomiu jest jak Yeti. Wszyscy o niej mówią a nikt jej nie widział” - tak prezydent Radosław Witkowski komentuje – jego zdaniem – brak widocznych działań PGZ w sprawie budowy swojej nowej siedziby w Radomiu.

 • PGZ chce oszczędzać i powołuje Centrum Usług Biznesowych

  200 milionów złotych w skali roku mogą wynieść oszczędności PGZ dzięki utworzeniu w Radomiu Centrum Usług Biznesowych. W Centrum pracę znajdzie około 300 osób. Pierwsze kilkadziesiąt jeszcze w tym roku.

 • Dawna Fabryka Broni na sprzedaż

  7,5 miliona złotych – to cena wywoławcza w przetargu na sprzedaż dawnych budynków Fabryki Broni w Radomiu. Przetarg ogłosiło Radomskie Centrum Innowacji i Technologii - właściciel nieruchomości.

 • Stocznia jednak nie dla Radomia

  Radom nie będzie siedzibą spółki Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna. Zarząd PGZ podjął decyzję, że docelową siedzibą spółki będzie Gdynia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej