Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Ruszyła sprzedaż biletów. Jaka przyszłość portu?

wtorek, 01 marzec 2016 17:45 Autor 

Linie lotnicze SprintAir uruchomiły sprzedaż biletów na loty z Radomia. Natomiast na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej spółka Port Lotniczy Radom przedstawiła radnym zmodyfikowany biznesplan do 2025 roku.

Od dziś na stronie linii SprintAir można rezerwować bilety na loty z Radomia do Gdańska, Wrocławia, Pragi i Berlina. Ceny wahają się się od 99 do 349 złotych na loty krajowe i od 149 do 349 złotych na loty zagraniczne. Przewoźnik zastrzega jednak, że ceny promocyjne obowiązują tylko na wybrane loty. Tymczasem na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej spółka Port Lotniczy Radom przedstawiła radnym zmodyfikowany biznesplan do roku 2025. - Radni dowiedzieli się przede wszystkim o specustawie lotniskowej. Budziła ona dużo kontrowersji. Dowiedzieli się też o aktualnej sytuacji i o przyszłości, a także o inwestycjach jakie czekają lotnisko – mówi Dorota Sidorko, prezes spółki Port Lotniczy Radom.

Te inwestycje to wydłużenie pasa startowego o 500 metrów, rozbudowa płyty postojowej dla samolotów i budowa urządzenia nawigacyjnego ILS kategorii I. - Rozbudowa lotniska zaplanowana została na długi okres. W roku 2025 według nowego biznesplanu, spółka ma zacząć wychodzić na „zero” - dodaje Dorota Sidorko.

Na inwestycje na lotnisku na Sadkowie potrzeba około 100 milionów złotych. Pieniądze mają pochodzić między innymi z emisji akcji spółki Port Lotniczy, którą w poniedziałek zapowiedział prezydent Radosław Witkowski. Emisja akcji planowana jest pod koniec tego roku. - Aby nasze lotnisko miało sens istnienia potrzebuje minimum 500 tysięcy pasażerów rocznie. Oczywiście do takiej ilości pasażerów będziemy dochodzili przez wiele lat, ale musimy mieć bogatą i atrakcyjną ofertę – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Na razie w ofercie znalazły się połączenia, które realizować będą polskie linie SprintAir. Siatka powstała w oparciu o analizę brytyjskiej firmy ASM, zajmującej się analizą rynku lotniczego i wspieraniem rozwoju siatek połączeń. - Radomskie lotnisko ma przed sobą możliwości rozwoju i zawierania kolejnych umów. Pokazała to analiza brytyjskiej firmy ASM, która wyselekcjonowała kilkanaście kierunków. Te kierunki winny być wyznacznikiem, w którym spółka Port Lotniczy powinna angażować potencjalnych przewoźników – dodaje prezydent Radosław Witkowski.

Jak informuje ASM, pasażerowie z regionu radomskiego w roku 2015 najczęściej latali do Londynu. Następnie do Paryża, Brukseli i Wrocławia. ASM opracowała także zestawienie połączeń o tak zwanym „wysokim stopniu prawdopodobieństwa”, z których pasażerowie regionu radomskiego chcieliby korzystać w przyszłości. To połączenia z Londynem, Brukselą, Wrocławiem, Rzymem, Gdańskiem, Pragą i Dublinem. Prezes spółki Port Lotniczy Dorota Sidorko zapewnia, że trwają prace nad uruchomieniem lotów do Londynu. - Wisienka na torcie musi być. Przyjdzie na pewno ten czas, bo to co wyczekane, smakuje najlepiej – mówi Dorota Sidorko.

Także Radosław Witkowski, nawiązując do nowej siatki połączeń, napisał na swoim profilu na Facebooku: „Powiało optymizmem, ale już niebawem powinienem mieć dla Państwa jeszcze lepsze informacje w tej sprawie.” W rozmowie telefonicznej z telewizją Dami prezydent Witkowski stwierdził, że jeszcze lepsze informacje pojawią się najprawdopodobniej w ciągu dwóch, najbliższych tygodni. Na pytanie czy chodzi o uruchomienie połączeń z Londynem, odpowiedział krótko: - Niewykluczone.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia w Porcie Lotniczym Radom

  „W spółce Port Lotniczy Radom nastąpi redukcja zatrudnienia” - mówi Dorota Rajkowska, prezes spółki Port Lotniczy Radom. Dorota Rajkowska była gościem porannego studia TV Dami.

 • Adam Bielan: mamy opóźnienie i w przejęciu lotniska przez PPL

  Wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, zaniepokojony jest – jego zdaniem – opieszałością zarządu spółki Port Lotniczy Radom w kwestii współpracy z Przedsiębiorstwem Państwowe Porty Lotnicze. Ta opieszałość – zdaniem marszałka Bielana – może spowodować problemy z przejęciem przez PPL lotniska na Sadkowie i zakłócić harmonogram jego przebudowy.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

 • Radni pytali: po co ta sesja ?

  Na koniec Teledziennika o poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która – według wielu radnych – nie powinna w ogóle się odbyć. Radni chcieli uzyskać od prezydenta informacje o najważniejszych inwestycjach drogowych w mieście.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej