Dzisiaj jest: 25 Stycznia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Będzie więcej pieniędzy na remont zabytków sakralnych?

czwartek, 03 sierpień 2017 14:51 Autor 

Wojewoda mazowiecki obiecuje pomoc przy remoncie zabytkowych kościołów. Kuria wskazała 10 obiektów, które wymagają pomocy niemalże natychmiastowej.

 

Zabytkowa kamienica Deskurów w remoncie. Remontu doczeka się też zabytkowy Ratusz. Pieniądze na ten cel wykłada gmina miasta Radomia. Ale też udało się zarezerwować w budżecie miasta pół miliona złotych na remont innych obiektów zabytkowych. Dzięki temu prace modernizacyjne zostaną przeprowadzone w kościele ojców Bernardynów. - Z tych pieniędzy zostanie sfinansowana wymiana okien w kościele Bernardynów - zapowiada Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Ale ratunku wymaga wiele innych obiektów sakralnych na terenie diecezji radomskiej. 85 kaplic na Mazowszu uznano za szczególnie cenne. Zainteresował się nimi wojewoda mazowiecki, który spotkał się z przedstawicielami kurii. - Zdajemy sobie sprawę, że kościół sobie sam nie poradzi. Jest to dziedzictwo kulturowe. Rząd jest zainteresowany tym, żeby dbać o nasze zabytki – twierdzi Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Powstała lista zabytków sakralnych, które wymagają pilnych prac remontowych. - Parafie mają trudność w uzbieraniu środków na remonty, a te obiekty są cenne ze względu na wartość historyczną i artystyczną. Jest to korzyść obopólna: dla władz, ale i kościoła – dodaje ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.
Spośród 10 obiektów kościół wskazuje trzy, przy remoncie których gotowy jest przystąpić do natychmiastowej współpracy. Gotowa jest już dokumentacja potrzebna do przeprowadzenia modernizacji. - Obiekty, które w pierwszej kolejności wskazaliśmy to zespół klasztorny w Opactwie koło Sieciechowa, zespół w Wysokim Kole i kościół drewniany w Bukownie - wylicza ks. Michał Krawczyk.

Lista z wskazanymi zabytkami trafiła już na biurko wojewody mazowieckiego. Władze zapowiadają pomoc. Zapowiadają, że będą się starały o pozyskanie większej ilości pieniędzy na remonty z budżetu rządowego.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

 • Wojewoda mazowiecki złożył skargę do NSA.

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wygaszania mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Wojewoda składając skargę nie zgadza się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił jego wcześniejszą decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej