Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Jubileusz ROK. Mozart i tort na urodziny

poniedziałek, 02 październik 2017 15:02 Autor 

Radomska Orkiestra Kameralna świętowała swoje 10. urodziny. Nie sama. Z pełną widownią. Był koncert, tort, medale i wspomnienia. Niektórych koncertów, ale i o zabawnych wydarzeniach. Np. o tym, że mało brakowało, aby na jeden z koncertów koncertmistrz wyszedł w...klapkach. Przy tej okazji prezydent zapowiedział budowę nowej sali koncertowej. Za dwa – trzy lata.

 

Miał to być radosny powrót po wakacjach i świętowanie jubileuszu 10-lecia istnienia. Dlatego na powitanie melomanów Radomska Orkiestra Kameralna wybrała radosne „Divertimento D-dur” Mozarta. Kompozycje austriackiego geniusza wypełniły zresztą cały program pierwszego w tym sezonie artystycznym koncertu ROK. Głównym punktem programu był „Koncert fortepianowy d-moll” Mozarta, który został wykonany przez orkiestrę i pianistę Romana Rabinovicha pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego.

Po koncercie fortepianowym, a tuż przed przerwą na scenę wjechał tort. Były podziękowania i medale, m.in. dla nieobecnego byłego już dyrektora orkiestry Macieja Żółtowskiego, a także dla samej orkiestry. - Bardzo się cieszę, że możemy tu wystąpić. Otrzymaliśmy medal, bardzo się cieszymy i dziękujemy - mówi Lucjan Szaliński-Bałwas, koncertmistrz, który w imieniu orkiestry odebrał medal od prezydenta miasta.

W ciągu ostatnich 10 lat orkiestra zagrała ponad 200 koncertów. Niektóre wspominano podczas jubileuszu. Nie tylko zresztą koncerty, bo 10 lat to ogrom zdarzeń koncertom towarzyszących. O historiach zza kulis dużo może powiedzieć kierownik biura promocji orkiestry, Agnieszka Stanicka, która prowadzi także koncerty. - Pamiętam koncert, podczas którego myślałam, że nie wyjdę na scenę, bo wybuchnę śmiechem – wspomina. - Stałam już gotowa do wyjścia i koncertmistrz także. Nagle jedna z koleżanek patrzy na niego i mówi: „Lucjan, co tym masz na sobie!”. On popatrzył tak po sobie i pyta się: „No, ale o co chodzi?”. Po czym zauważyliśmy, że stał w klapkach. Nie zmienił butów na koncertowe – opowiada śmiejąc się także dziś Agnieszka Stanicka.

Obecnie Radomską Orkiestrę Kameralną tworzy 16 muzyków. Na początku był kwartet. - Najpierw powstał kwartet Radomiensis, który funkcjonował 11 lat. To był początek ROK - opowiada Stanisław Bawor, dziś muzyk ROK.

Stanisław Bawor był członkiem tego kwartetu. Został powołany na stanowisko pełnomocnika do spraw utworzenia orkiestry przez ówczesnego włodarza miasta. Pierwszym dyrektorem zespołu, który zarządzał orkiestrą przez 10 lat był Maciej Żółtowski. Sama orkiestra, choć w nazwie „radomska”, składa się z muzyków, którzy pochodzą z różnych zakątków Polski. - Tworzył ten skład Maciej Żółtowski, w tej chwili były już dyrektor. Dziś mamy nową panią dyrektor. Także nowy rozdział – dodaje Agnieszka Stanicka. - Takie było zamierzenie. On wybierał z całej Polski muzyków podczas różnorodnych przesłuchać. To były przesłuchania, na których ówczesny dyrektor muzyków nie widział. Wybierał na podstawie słuchu – opowiada Agnieszka Stanicka.

Ale początki – jak zawsze zresztą – do najłatwiejszych nie należały. Wielkim wyzwaniem było zdobycie publiki. Podczas koncertu jubileuszowego widownia była pełna. 10 lat temu wyglądało to zupełnie inaczej – wspomina Lucjan Szaliński-Bałwas, który także grał w kwartecie Radomiensis. - Na początku było 13 osób w orkiestrze i niewiele więcej na widowni - wspomina
Lucjan Szaliński-Bałwas. - Dlatego bardzo się cieszymy, że przez te wszystkie lata udało się nam zgromadzić tak zacne grono melomanów – dodaje.

I choć melomanów przyciąga przede wszystkim muzyka, to i administracja, która także tworzy orkiestrę zachęca do zasiadania na widowni. Od września zespół ma nowego dyrektora. To Natalia Rogińska, która do tej pory była muzykiem ROK. Podczas koncertu była współprowadzącą razem z Agnieszką Stanicką.
Od początku orkiestra gra główne w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego. Od dawna mówi się, że panujące tu warunki nie są dobre. Zatem właściwym prezentem i dla orkiestry i dla melomanów byłaby nowa sala. Prezydent Radomia bierze to pod uwagę. Radosław Witkowski zapowiedział, że w ciągu 2, 3 lat ruszy budowa nowe sali koncertowej dla orkiestry.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej