Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Festiwal Józefa Czapskiego. Gombrowicz – Czapski we Wsoli

poniedziałek, 13 listopad 2017 16:15 Autor 

Jeszcze tylko we wtorek w Muzeum Gombrowicza we Wsoli można oglądać prace Józefa Czapskiego, malarza, pisarza, krytyka sztuki. W muzeum odbyło się spotkanie Gombrowicz – Czapski. Spór i fascynacja.

 

Festiwal Józefa Czapskiego trwał od października do listopada. M.in.w Warszawie, Toruniu, Sopocie, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte i w Krakowie odbył się cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i popularnonaukowych poświęconych malarzowi, pisarzowi, krytykowi sztuki i literatury Józefowi Czapskiemu. Jedno ze spotkań festiwalu zorganizowało Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Udostępnione przez Ritę Gombrowicz i Muzeum Narodowe w Krakowie listy Czapskiego do Gombrowicza czytał Mirosław Baka.

Korespondencja między pisarzami stała się tłem do dyskusji o ich wzajemnych relacjach, starciu silnych osobowości, zderzeniu różnych światopoglądów, budowaniu porozumienia i wzajemnym szacunku. Dyskutowali dr Anna Spólna oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński.

W muzeum we wsoli pokazane zostały także prace Józefa Czapskiego. Rysunki: W kawiarni, W teatrze, Postać kobieca na ławce w zieleni, autoportret: Józef Czapski , oraz obraz olejny: Mężczyzna. Można je obejrzeć we Wsoli jeszcze tylko jutro, czyli 14 listopada.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Koncert jazzowy u Gombrowicza

  Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na ostatnie już w tym roku wydarzenie kulturalne. Po serii spotkań literackich, teraz proponuje koncert jazzowy.

 • Gombrowicz bogato opisany

  Promocja książki „Gombrowicz. JA, GENIUSZ” Klementyny Suchanow odbędzie się już w najbliższa niedziele w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Z autorką najobszerniejszej jak do tej pory biografii Gombrowicza rozmawiał będzie profesor Jerzy Jarzębski.

   

   

   

 • Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja

  W niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się spotkanie „Gombrowicz i Czapski – spór i fascynacja”. Fragmenty wspomnień i korespondencji pomiędzy artystami przeczyta Mirosław Baka. W programie także pokaz prac Czapskiego. Wstęp wolny, początek o godz. 16.30.

 • Komorowska i Sobolewski we Wsoli w niedzielę

  Maja Komorowska przeczyta we Wsoli fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Tekst komentować będzie Tadeusz Sobolewski, wybitny krytyk i znawca twórczości oraz biografii Białoszewskiego. Spotkanie literackie odbędzie się w niedzielę we Wsoli. Szczegóły – Ewa Witkowska z muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej