Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Rafa 2017. Bez pierwszych miejsc, ale zabawa doskonała

poniedziałek, 20 listopad 2017 15:15 Autor 

37. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską Rafa 2017 przeszły do historii. Podczas koncertu galowego zagrali Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

 

 

Radom ma tradycje żeglarskie, wciąż działa tu sporo żeglarskich klubów, i ma tradycje śpiewania piosenki żeglarskiej. Ale tegoroczna Rafa była słabsza od poprzednich edycji. - Piosenka żeglarska jest takim dość niszowym nurtem artystycznym, nie cieszy się taką popularnością jak inne nurty – mówi Grzegorz Molenda, dyrektor Domu Kultury Idalin.

Do konkursu zgłosiło się dziewięcioro wykonawców, w samym konkursie wzięło udział ostatecznie 6-cioro, bo trójka nie dojechała z przyczyn zdrowotnych. - Sam poziom konkursu niestety nie był wysoki w tym roku. Był średni, a w porównaniu z zeszłorocznym konkursem zdecydowanie niższy. Ale mamy nadzieję, że to się poprawi w kolejnych edycjach i ten poziom będzie rósł – mówi Grzegorz Molenda.

Ostatecznie jury postanowiło przyznać w kategorii dziecięcej dwie trzecie nagrody. Otrzymały je Amelia Kiełbasa oraz Julia Fiedorow. - Śpiewam tak mniej więcej od dwóch, trzech lat, sprawia mi to przyjemność. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki – mówi Julia Fiedorow.

Drugiej i pierwszej nagrody jury nie przyznało. W kategorii powyżej 18 lat 3 miejsce zajął Robert Krzyżanowski, a drugie zespół Outsiders. Pierwszej nagrody jury nie przyznało.

Outsiders nie zagrał w koncercie laureatów, bo zespół... rozjechał się. - Druga część jest w Iłży. Gitarzysta gra też w drugim zespole no i pewnych kwestii nie przeskoczyliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że zostaniemy nominowani – mówią Asia Tuzimek i Zosia Kolasa z zespołu Outsiders.

Outsiders to radomska grupa. Pomału kończy już ten sezon, dosyć udany, i planuje przyszłość. - W tym roku już nic. Mamy nominacje na Bazunę, ponieważ w Rawie Mazowieckiej zajęliśmy 3 miejsce, więc szykujemy się na Bazunę no i wiadomo, po drodze jakieś jeszcze festiwale – mówią dziewczyny.

Bazuna to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej, który odbywa się na wybrzeżu.
Tegorocznej Rafie towarzyszyła zorganizowana przez Marka Szurawskiego wystawa pokazująca jak dawniej żyło się na morzu. - Mamy tu pokazaną krótka historię szant wykonywanych na dawnych pokładach na rysunkach Stana Hagilla. Był to ostatni szantymen który pływał na dawnym żaglowcu, wykonywał pracę, czyli śpiewał i dostawał za to wynagrodzenie – opowiada Rafał Błędowski, dyrektor festiwalu.

Gwiazdami finałowej gali były zespołu Zejman i Garkumpel oraz Mechanicy Szanty.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Już w ten weekend kolejna RAFA

  XXXVII Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2017” odbędą się w weekend w Radomiu. Podobnie jak przed rokiem organizatorzy zaplanowali trzy koncerty.

 • Nagrodzeni na Rafie. 36 festiwal zakończony

  Zespoły Niezbędny Balast z Darłowa oraz The Tamblers z Warszawy zdobyły równorzędną pierwszą nagrodę Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską Rafa 2016.

 • Piosenka żeglarska w Radomiu. Rafa po raz 36

  To jeden z najstarszych festiwali w Polsce. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 36. Już w sobotę, 19 listopada rozpoczną się Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2016”.

 • RAFA 2015

  Zespół Outsiders – w kategorii do 18 lat oraz Marta Włodarczyk – powyżej 18 lat – to zwycięzcy tegorocznej RAFY, czyli Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską. RAFA odbyła się już po raz 35.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej