Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Atomowy koncert gwiazdkowy już w sobotę

czwartek, 14 grudzień 2017 16:08 Autor 
Atom String Quartet wystąpi z Radomską Orkiestrą Kameralną. Kwartet ceniony jest w kraju i za granicą, a w jego skład wchodzi muzyk, który gra także w radomskiej orkiestrze. W przerwie koncertu odbędzie się licytacja bombek pomalowanych przez znanych radomian.

 

„Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu”. To słowa Jana Ptaszyna Wróblewskiego o Atom String Quartet, czyli o kwartecie docenianym już nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Kwartet tworzą Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Krzysztof Lenczowski i Michał Zaborski, który jest też członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej. I ten koncert – jak mówi altowiolista – będzie dla niego dość stresującym przeżyciem. - Najtrudniej zawsze się występuje przed kolegami, którzy znają tę muzykę – mówi Michał Zaborski. - Czasem łatwiej jest zagrać na obcym terenie niż przed rodziną, znajomymi. Także to jest wyzwanie – dodaje.

Kwartet powstał w 2009 roku. Podjęta wówczas decyzja o utworzeniu zespołu była ryzykowna, bo Atom String Quartet gra autorską muzykę improwizowaną.
Takich zespołów na świecie jest zaledwie kilka. - Pierwowzorem zespołu był amerykański kwartet Turtle Island. Oni właśnie zainspirowali nas do tego, żeby w Polsce stworzyć coś takiego – opowiada Michał Zaborski.

Na początku był improwizowany jazz. Teraz jest też muzyka współczesna, elektronika, folk, a nawet pop. Zespół ewoluuje, a inspiracją do coraz to nowszych poszukiwań muzycznych stają się kolejno realizowane projekty. Atom String Quartet współpracował m.in. z Natalią Kukulską, Dorotą Miśkiewicz, Zakopower, a także z wieloma orkiestrami. - Dziś jesteśmy z Radomską Orkiestrą Kameralną i jest duże zaskoczenie po pierwszej próbie. Bo orkiestra bardzo dobrze gra nasz materiał. Właściwie niewiele jest do zrobienia – uśmiecha się Dawid Lubowicz z Atom String Quartet.

Organizatorzy zapowiadają, że sobotni koncert zatytułowany „Gwiazdka z Atomem” będzie adekwatny do tytułu, czyli atomowy. Orkiestra i kwartet wykonają wybrane kompozycje z trzech autorskich płyt Atom String Quartet. W przerwie koncertu odbędzie się licytacja bombek pomalowanych ostatnio przez znanych radomian. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony dla chorego na nowotwór Kuby. Chłopiec po amputacji potrzebuje protezy prawej ręki.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Schmidt Electric w „Łaźni”

    W „Łaźni” wystąpił jazzowy kwartet Schmidt Electric. To zdaniem wielu fanów tej muzyki jedna z najlepszych grup młodego pokolenia. Zespół łączy jazz z innymi gatunkami.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej