Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

czwartek, 11 styczeń 2018 16:07 Autor 

Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 

Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia poprowadzi podczas sobotniego koncertu Radomską Orkiestrę Kameralną. Będzie to romantyczny wieczór wypełniony klasycznymi kompozycjami. Orkiestra, wspólnie z pianistą Edwardem Wolaninem, wykona „Koncert fortepianowy f-moll” Fryderyka Chopina. W tym utworze dyrygent – jak opowiada – zakochał się jak tylko go usłyszał. To nie jedyna, bliska sercu Rubena Silvy kompozycja z sobotniego programu. Publiczność usłyszy też „Serenadę C-dur” Piotra Czajkowskiego, kompozytora genialnego, ale przepełnionego cierpieniem. - On miał wiele problemów natury sentymentalnej – opowiada Ruben Silva. - To wszystko w jego muzyce było zobrazowane. Był chyba największym romantykiem. Muszę przyznać, że to mój ulubiony kompozytor. Jego muzyka to taka żywa rana – dodaje dyrygent.

Dopełnieniem koncertu ma być „Serenada e-moll” Edwarda Elgara. Podczas tego wieczoru odbędzie się również promocja książki „Suita na orkiestry radomskie”, której autorką jest Izabella Mosańska. Prace nad publikacją trwały 7 lat. - To jest od czasów Mikołaja z Radomia, przez zespoły nie tylko orkiestrowe, ale szkolne, strażackie, wojskowe. Starałam się jak najwięcej dokumentów pokazać w tej książce – opowiada autorka.

Znajdujemy tu historię m.in. działającej od 10 lat Radomskiej Orkiestry Kameralnej, ale też i wspomnienia z roku 1928. Są opowieści o kwartecie Radomiensis i o Radomskiej Orkiestrze Symfonicznej. Izabella Mosańska prezentuje archiwalne afisze, zdjęcia i programy koncertów. - Nawet są materiały ze Stanów Zjednoczonych. Córka jednego z dyrygentów przysłała różnego rodzaju zdjęcia. To wspomnienia o Aleksandrze Marczewskim, który był długoletnim dyrektorem Radomskiej Orkiestry Symfonicznej – dodaje.

Sobotni, romantyczny koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, połączony z promocją książki rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej