Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Uczniowie z zagranicy zaskoczeni Radomiem.

czwartek, 12 marzec 2015 16:58 Autor 

Dla jednych Radom jest bardzo dużym miastem, inni są zaskoczeni stylem życia: godzinami posiłków, pracy czy porą spania. 15 uczniów z zagranicy przyjechało do Radomia w ramach programu „Erasmus+”.

Tym razem wszyscy zebrali się pod radomskim teatrem. Właśnie tu rozpoczęła się gra miejska przygotowana dla gości z zagranicy. Od poniedziałku IV Liceum Ogólnokształcące gości 15 uczniów i 10 nauczycieli z Hiszpanii, Norwegii, Bułgarii, Węgier i Rumunii. To uczestnicy programu Erasmus+, w który zaangażowani są także Polacy. Głównym językiem projektu jest hiszpański. - W naszym liceum mamy oddziały dwujęzyczne właśnie z językiem hiszpańskim, zatem jest to dla nas ważne – mówi Jarosław Barański, nauczyciel z IV LO im. dra T. Chałubińskiego. - Projekt krąży także wokół budowania obywatelstwa europejskiego poprzez media. Kręcimy różne filmy, które interesują młodych, pokazujące to co lubimy, jak spędzamy czas, jak się wspólnie uczymy. Czyli to także mały warsztat dziennikarstwa – dodaje Jarosław Barański.

Podczas gry miejskiej uczestnicy podzieleni na grupy musieli odnaleźć wyznaczone przez organizatorów charakterystyczne miejsca w Radomiu i wykonać postawione przed nimi zadania. W ten sposób poznawali miasto. Choć już wcześniej mieli okazję zobaczyć jak wygląda Radom. Iselin z Norwegii uważa, że to bardzo duże miasto. Ta uwaga może nie dziwić, bo Iselin pochodzi z małej miejscowości. - Mieszkam w maleńkim mieście w Norwegii. Żyje tam około 10 tysięcy mieszkańców, także różnice są bardzo duże – opowiada Iselin. Uczestnicy zostali zakwaterowani u polskich rodzin. I niektóre rzeczy dziwią ich bardzo. Maria z Hiszpanii mówi, że u nich wszystko robi się o innych niż w Polsce godzinach. - Zaskoczyły mnie godziny życia. Godziny, w których mieszkańcy rozpoczynają i kończą pracę, także czas posiłków – opowiada Hiszpanka. Właśnie temu ma służyć udział w programie. Poznawaniu obcych kultur i mieszkańców z zagranicy. Uczestnicy odwiedzają siebie nawzajem. W czerwcu wszyscy spotkają się ponownie w Hiszpanii. - Uwielbiam poznawać nowych ludzi, dlatego ten program bardzo mi się podoba – mówi Iselin. - Atmosfera jest super, macie też ładne centrum. Ludzie są bardzo fajni. Podoba mi się współpraca między nami – dodaje Maria. Zagraniczni goście będą w Radomiu do piątku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej