Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Brudne sprawy – rzecz o higienie”

wtorek, 17 marzec 2015 16:17 Autor 

Etiopskie dłubaczki do uszu, afrykańskie lejki do lewatywy, ale też i sławojka, balie, pralki i wiele innych eksponatów nawiązujących do dbania o higienę zgromadzono na najnowszej wystawie muzeum im. Jacka Malczewskiego „Brudne sprawy – rzecz o higienie”. Sprawy brudne bo z higieną nie raz przodkowie byli na bakier. Ekspozycja wspomina także o to tych nie czystych czasach.

Kolekcja pralek, żelazka, bidety i wiele innych eksponatów, które mają nawiązywać do dawnej wsi polskiej zgromadzono w sali będącej I cześcią najnowszej wystawy muzeum Jacka Malczewskiego „Brudne sprawy – rzecz o higienie”. Można się spodziewać, że dużym zainteresowaniem zwiedzających będzie cieszyła się sławojka, w której porozrzucano kserokopie katalogu Searsa. Nie tylko po to, żeby sobie poczytać. Katalog był w Stanach Zjednoczonych powszechnie używanym zamiennikiem papieru toaletowego. - Kiedy Sears zaczął publikować katalog na papierze błyszczącym, wywołało to liczne protesty ludzi, którzy już nie mogli używać katalogu do wiadomych celów – opowiada Marek Słupek, autor wystawy. Z dbaniem o higienę bywało różnie na przestrzeni dziejów. A szczególnie brudne karty historii zapisało Średniowiecze. Wydruk obrazu Pietera Bruegela „Tryumf śmierci” nawiązuje do średniowiecznych zaraz, a szczególnie do „czarnej śmierci” czyli do epidemii dżumy. Obok obrazu ustawiono dwie postaci w czarnych pelerynach i z ptasimi maskami. To średniowieczni lekarze, którzy dokonywali oględzin pacjenta za pomocą kija. - Maski były różnorodne. W „dziobach” znajdowały się substancje, które miały tłumić fetor ciał – dodaje Marek Słupek. Obok lekarzy wisi miecz katowski - ma on nawiązywać do częstych egzekucji rzekomych winnych epidemii dżumy. Wychodząc z mroków średniowiecza zwiedzający napotkają na eksponaty wypożyczone z siedleckiego Sanepidu. Tuż obok – inny świat – przyrządy używane przez mieszkańców z różnych państw, z całego świata, a służące do dbania o higienę. To między innymi dłubaczki do uszu z Etiopii i lejki do lewatywy z Afryki. „Brudne sprawy – rzecz o higienie” to wystawa prawe pół tysiąca eksponatów, wypożyczonych z 14 muzeów i innych placówek. Ekspozycję będzie można oglądać w radomskim muzeum od piątku, 20 marca. Muzeum zaprasza także – szczególnie dzieci – na warsztaty mydlarskie.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

 • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

  To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej