Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin

Jesteśmy historią. Powstaje film o Czerwcu '76

wtorek, 31 maj 2016 16:34 Autor 

TV Dami przygotowuje telewizyjny reportaż historyczny o wydarzeniach radomskiego Czerwca'76. Przy produkcji reportażu współpracują Ośrodek Kultury i Sztuki Resursą oraz historycy Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Zdjęcia do reportażu rozpoczęły się na początku maja. Dokument zostanie oparty przede wszystkim o wspomnienia świadków i uczestników wydarzeń z Czerwca '76. Wspomnienia zostały już zarejestrowane. Kończą się także zdjęcia plenerowe. Są najtrudniejsze w realizacji. - Trudno jest pokazać rok 1976 w 2016. Całe współczesne otoczenie wchodzi w kadry. Myślę, że będziemy musieli pokombinować z grafiką komputerową - mówi Robert Utkowski, redaktor naczelny TV Dami w Radomiu. To będzie drugi reportaż historyczny po dokumencie „Miasto z wyrokiem”, który zrekonstruuje wydarzenia radomskiego Czerwca'76. W realizacji reportażu pomagają statyści, miłośnicy rekonstrukcji historycznych. Część z nich założyła mundury milicyjne. - Uczucia mogą być lekko mieszane, bo to formacja kojarzona z uciskiem – mówi Remigiusz Kutyła, jeden ze statystów. Ekipa realizująca reportaż stara się dbać o szczegóły. Ma do dyspozycji oryginalną milicyjną Nysę. Jej właścicielem jest Artur Rembowski. - Nie posiada wspomagania i dosyć ciężko kręci się kierownicą. Sprzęgło też nie chodzi zbyt lekko – śmieje się Artur Rembowski. Dużym wyzwaniem podczas kręcenia zdjęć były także ujęcia aresztowań protestujących robotników i ścieżek zdrowia. Kręcono je w murach radomskiego Ratusza. - Problemem jest to, że to, co jest dostępne, to najczęściej czarno-białe zdjęcia. Statyczne. Nieruchome. Jeżeli chcemy oddać klimat tamtych dni, pokazać jak to wtedy wyglądało i o co w tym chodziło, to kilka elementów trzeba zainscenizować i dokręcić – mówi Robert Utkowski. Na planie ekipie pomagał także dron, którym sterował Dariusz Kulik. Zdjęcia pod dawnym budynkiem komitetu PZPR a dziś Lasów Państwowych, kręcone były o 5 rano. Brał w nich udział Filip Główka, który wcielił się w rolę funkcjonariusza milicji. - Dla mnie jest to ciekawe doświadczenie. Większość swojej wiedzy czerpię z publikacji naukowych, zdjęć i z opowiadań starszych kolegów – mówi Filip Główka. Statystą jest także Stanisław Wolanin. W 1976 roku miał 12 lat. O tym co wydarzyło się 25 czerwca w Radomiu dowiedział się od rodziców. - Nie jestem radomianinem, a wtedy mieszkałem na wsi. Historie, które wtedy się opowiadało były przedziwne. Nic z tego nie rozumiałem – mówi Stanisław Wolanin. Dokument ma trwać około 30 minut. Autorem scenariusza i reżyserem jest Robert Utkowski, redaktor naczelny TV Dami w Radomiu. Nieocenioną pomoc w realizacji dokumentu zaoferowało Stowarzyszenie Radomski Czerwiec'76, które także współorganizuje tegoroczne obchody 40 rocznicy Protestu Robotniczego. Reportaż, który przygotowuje TV Dami będzie jednym z elementów obchodów 40 rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec,76. Premiera dokumentu planowana jest na 24 czerwca. Jego emisją zainteresowana jest TVP Historia. Wcześniej film pokazany zostanie na murach Fabryki Broni.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Radomianie uczcili 42 rocznicę Czerwca'76

  Od piątku trwają w Radomiu obchody 42 rocznicy Protestu Robotniczego Czerwiec'76. Obchody rozpoczęło widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”.

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • Radni byli jednogłośni. Są pieniądze na obchody

  Są pieniądze na organizację obchodów 42 rocznicy Czerwca'76 i międzynarodowych pokazów lotniczych na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Radni jednogłośnie zgodzili się na wpisanie do budżetu w sumie ponad jednego milina 230 tysięcy złotych na organizację wspomnianych imprez.

 • Obchody "Czerwca 76" z rekomendacją Komisji Kultury

  Na koniec Teledziennika o poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która – według wielu radnych – nie powinna w ogóle się odbyć. Radni chcieli uzyskać od prezydenta informacje o najważniejszych inwestycjach drogowych w mieście.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej