Dzisiaj jest: 5 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Czy panujemy nad własnym życiem? „Ślub” w teatrze

czwartek, 20 październik 2016 16:55 Autor 

To jeden z najtrudniejszych, ale też i najlepszych polskich dramatów – mówi o „Ślubie” Gombrowicza Mikołaj Grabowski, który jest reżyserem spektaklu inaugurującego tegoroczny Festiwal Gombrowiczowski. „Ślub” już w najbliższą sobotę na deskach Teatru Powszechnego.

 

 

Miejsce akcji to pograniczne jawy i snu. W przypadku tej sztuki jest to hangar. Bo hangar kojarzy się z wojną – mówi reżyser „Ślubu” wystawianego na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. Spektakl otworzy już w najbliższą sobotę XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. - To wielkie wyzwanie nie tylko dla reżysera, ale i dla aktorów – mówi Mikołaj Grabowski, reżyser. - Gombrowicz weryfikuje aktorów w sposób straszliwy. Każdy fałsz jest słyszalny, każdy aktor odpowiada za siebie samego, tu na przykład ojciec jest ojcem, ale nie jest ojcem. Raz aktor gra ojca, a raz postać, która udaje, że jest ojcem – dodaje reżyser. Gombrowiczowski „Ślub” ma być próbą odpowiedzi na pytania: czy panujemy nad własnym życiem? Czy nasze życie jest schematyczne, czy potrafimy się przed tymi schematami bronić? Czy żyjąc gramy kogoś, kim nie jesteśmy? Jak przypomina Mikołaj Grabowski, „Ślub” został wydany niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej. Jest to zatem świeża rana po wojnie. Cały czas otwarta, bo wojny toczą się nieustannie na całym świecie, ostatnio coraz bliżej nas. Mamy również wojny międzypokoleniowe. Wojny toczą się także we wnętrzu człowieka. - Człowiek dąży do porządku, chce mieć porządek, ale jednocześnie jest w nim siła, która ten porządek chce niszczyć – wyjaśnia Mikołaj Grabowski. - Gombrowicz mówi, że o ile nasze życie „oficjalne” odbywa się w wyższej strefie, to nasze życie istotne, to prawdziwie odbywa się gdzieś na dole, w piwnicach – dodaje reżyser. „Ślub” wystawiany przez radomski teatr nie będzie jednym, jaki widzowie będą mogli zobaczyć w ciągu nadchodzącego tygodnia w Radomiu. Od 22 do 29 października, każdego dnia wystawiane będą sztuki Gombrowicza przez aktorów między innymi z Francji, Hiszpanii, Węgier, Argentyny i Polski. Kto wygra ten konkurs? Ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie festiwalu nastąpi w sobotę, 29 października.

 

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Muzeum Gombrowicza rozpoczęło Noc Muzeów

  Dlaczego Radom nie jest poematem nawet o poranku? Odpowiedź poznali goście muzeum we Wsoli. Nic dziwnego, odbyła się tam przecież Gombrowiczowska Noc Muzeów.

 • Jak Kobra zmąciła wodę

  Scena „Fraszka” w Teatrze Powszechnym w Radomiu ponownie zaprasza najmłodszych widzów. Tym razem na premierę spektaklu „O krokodylu i królu Daktylu”. Przedstawienie powstało w oparciu o tekst Marty Guśniowskiej.

 • Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

  Piękne melodie i warsztatowy kunszt. Mikromusic we Wsoli

 • Grabowski zawodowcem

  Rafał Grabowski, pięściarz klubu Boxing Radom, kończy karierę amatorską. Zawodnik przechodzi do obozu profesjonalistów. Rafał Grabowski zadebiutuje na zawodowym ringu podczas gali w Wyszkowie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej