Dzisiaj jest: 29 Maja 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Magdalena, Teodozja, Maria
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Paganini altówki” w Radomiu

czwartek, 16 kwiecień 2015 16:38 Autor 

Meksykański skrzypek, ale przede wszystkim altowiolista Adolfo Alejo wystąpi razem z Radomską Orkiestrą Kameralną podczas najbliższego koncertu.

Muzycy wspólnie wykonają między innymi utwór człowieka legendy – Niccolo Paganiniego. Choć nie tylko. Tym razem w programie koncertu słoneczna, włoska muzyka – zapowiada dyrygent i zarazem dyrektor orkiestry Maciej Żółtowski. Między innymi „Koncert na smyczki” Nino Roty. Publiczność usłyszy również sonaty Rossiniego, ale królem wieczoru ma być Niccolo Paganini. Jego „La Campanellę” wspólnie wykonają Radomska Orkiestra Kameralna i meksykański altowiolista Alfonso Alejo. - Jest to człowiek, którego znam z wcześniejszych koncertów, to wybitny muzyk, altowiolista. Studiował między innymi na uniwersytecie nowojorskim - opowiada Maciej Żółtowski. O Niccolo Paganinim krążą legendy. Mówi się, że miał diabła za plecami, który miał mu pomagać grać tak doskonale. Był przede skrzypkiem, ale komponował też i dla altowiolistów. Choć dziś utwory Paganiniego na altówkę są bardzo rzadko wykonywane. - Wymaga to specjalnych umiejętności. Mogłoby się wydawać, że altówka jest podobna do skrzypiec, ale to nie to samo. To instrument trochę większy, wymagający odpowiedniego przygotowania – mówi Maciej Żółtowski. - A utwory Paganiniego są najeżone trudnościami. Mówi się o nim, że miał zespól Marfana, co oznacza, że miał wielką dłoń, którą obejmował 3 oktawy. A tu na altówce trzeba to wszystko wykonać – dodaje dyrektor. Koncert „Paganini” odbędzie się w sobotę o godzinie 18.00 w sali koncertowej Urzędu Miejskiego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Walentynki z Radomską Orkiestrą Kameralną

  Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła radomian na walentynkowy wieczór. W programie koncertu znalazły się muzyka celtycka i taneczne pokazy.

 • Romantyczny koncert i promocja książki w sobotę

  Klasycznie o miłości. Tak w skrócie można opisać najbliższy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Będzie romantycznie, a w przerwie koncertu odbędzie się promocja wydawnictwa opowiadającego o historii orkiestr radomskich.

 • Prof. Penderecki w Radomiu. Jutro finał Arboretum

  Sześć utworów wykona podczas jutrzejszego finału konkursu Arboretum Radomska Orkiestra Kameralna. Zwycięzcę wybierze prof. Krzysztof Penderecki. Ale i publiczność będzie miała swój głos.

   

   

  W radomskiej szkole muzycznej trwają przygotowania do finału Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego K. Pendereckiego „Arboretum”. Finał już jutro. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Dawida Runtza wykona sześć kompozycji. - Każdy z tych utworów wymaga od orkiestry pełnego zaangażowania, od każdego z muzyków wysokich umiejętności technicznych. Są to utwory niezwykle trudne - mówi
  Dawid Runtz, dyrygent.

  Są to utwory wybrane przez jury I etapu za wszystkich zgłoszeń nadesłanych na konkurs, czyli spośród 110 partytur. - Są bardzo ciekawe fragmenty np. w jednym będziemy mogli usłyszeć fragment chorału Mikołaja z Radomia. Myślę że to będzie bardzo interesujące dla publiczności – dodaje Dawid Runtz.

  Zwycięzcę wybierze profesor Krzysztof Penderecki. Dla laureata przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Zostanie przyznana także nagroda publiczności. Finał międzynarodowego konkursu Arboretum z udziałem prof. Pendereckiego odbędzie się w sali koncertowej szkoły muzycznej. Początek godz. 18.00.

   

 • Muzyczne „Kolory jesieni”

  Ma być paletą wszystkich barw kojarzących się z jesienią. Mowa o najbliższym koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który zatytułowano „Kolory jesieni”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej