Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

Łowicz kolęduje w Radomiu

poniedziałek, 02 styczeń 2017 15:13 Autor 

Zespół Koderki z Łowicza zdobył główną nagrodę podczas XV Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie”. Organizatorem festiwalu była Resursa Obywatelska.

 

 

Zespół Koderki składa się dzieci i młodzieży, zajmuje się głównie twórczością ludową, a jego bazą jest Łowicki Ośrodek Kultury. Nazwa pochodzi od kodry, czyli tradycyjnej wycinanki łowickiej. Łowiczanie świetnie czują się w Radomiu. Przed rokiem festiwal kolęd wygrał Ewa Smerecka, instruktorka wspomnianego ośrodka. Teraz przywiozła do Radomia swoich wychowanków.
- Zdobyłam w Radomiu wszystko co mogłam. A ponieważ to wspaniały festiwal, to postanowiłam zainteresować nim naszą młodzież – podkreśla Ewa Smerecka, opiekunka zespołu Koderki.
Zespół z Łowicza zdobył najwyższą ocenę jury, któremu przewodniczył dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Robert Pluta. Młodzież z Koderek nie kryła satysfakcji.
- Przygotowania trwały długo,pracowaliśmy solidnie – mówi Kinga Foks.
- Dla mnie to zaszczyt, że mogę śpiewać kolędy w Koderkach – podkreśla Michał Sierota.
- Pani Ewa bardzo dobrze nas przygotowała, jesteśmy dumni z sukcesu – zapewnia Gabriela Foks.
Na głównej nagrodzie nie skończyły się sukces łowickich artystów. W kategorii do 13 lat pierwsze miejsce zdobyła Malwina Ciesielska z Łowickiego Ośrodka Kultury. Z kolei w grupie wykonawców powyżej 13 lat najwyższe oceny zyskał Zespół Ludowy Skaryszewiacy.
- Znalazłam ciekawą kolędę w książce z 1937 roku. Opracowałam ją, przygotowaliśmy wspólnie i bardzo się cieszymy z efektów – mówi Paulina Mamczarz, prowadząca zespół Skaryszewiacy.
W sumie do przesłuchań przystąpiło ponad 30 tzw. podmiotów wykonawczych. Wśród nich były zespoły, chóry, schole, duety i soliści.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Pieśni patriotyczne w PSP nr 15

  Konkurs Pieśni Patriotycznej w PSP 15 odbył się dopiero po raz trzeci. Ale w przyszłości impreza ma stać się radomską tradycją. Bo to dobra okazja do szerzenia patriotyzmu i szansa dla muzycznych talentów.

 • Benefis Róży Domańskiej

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • Konkurs rozstrzygnięty

  W XIII LO im. Polskich Noblistów w Radomiu rozstrzygnięto konkurs przyrodniczy „Parki Narodowe Polski Północnej”. W finale konkursie startowały reprezentacje pięciu szkół z ternu Radomia i powiatu radomskiego.

 • „Zapisy terroru” w radomskiej Resursie

  W radomskiej Resursie zaprezentowano najnowsze wydawnictwo z serii „Zapisy terroru”. Są to relacje ofiar okupacji hitlerowskiej w regionie radomskim. Książkę wydał Ośrodek Badań nas Totalitaryzmami.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej