Dzisiaj jest: 8 Sierpnia 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Iza, Cyprian, Dominik
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu

sobota, 04 luty 2017 17:46 Autor 

Nie trzeba mieć dyplomu, żeby być artystą. Udowadnia to wystawa, jaką przygotowało Muzeum Jacka Malczewskiego. Ekspozycję „Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu” oglądać można w domu Gąski i Esterki.

 

Kolekcja sztuki nieprofesjonalnej zgromadzona przez radomskie muzeum jest jedną z liczniejszych i cenniejszych w kraju. Wystawa „Poza kanonem. Sztuka bez dyplomu” ma pokazać, jak różna i jak wspaniała jest twórczość artystów, którzy nie kończyli akademii sztuki, a dla których wspólnym mianownikiem jest talent, pasja i intuicja. - Na naszej wystawie pokażemy prace około 30 artystów, tych najbardziej znanych, popularnych, najczęściej reprodukowanych. Tych prac będzie około osiemdziesięciu – mówi Agnieszka Kozdęba z radomskiego muzeum. Wystawa podzielona jest na kilka działów. Są tu obrazy osób chorych psychicznie, głównie na schizofrenię, w tej grupie m.in. Władysław Wałęga, Władysław Sułowski czy Ryszard Kosek. Osobna część to artyści tzw. naiwni, niewykształceni, często analfabeci, wyobcowani społecznie – np. Nikifor Krynicki, najbardziej rozpoznawalny w Polsce i na świecie. Tu także prace Ludwika Więcka, czy pochodzącej z naszego terenu Marianny Wiśnios. Są śląscy wizjonerzy, wśród nich zafascynowany okultyzmem Teofil Ociepka. - Dosyć dużą grupą będą dzieła osób wyjątkowo uzdolnionych, utalentowanych, dla których malarstwo stało się życiową pasją, a często sensem ich życia, jak na przykład prace pani Walickiej, Iwańskiej, Szefler, Bronisława Krawczuka, Marii Korsak - mówi Agnieszka Kozdęba. Są także artyści inspirujący się pracami Hieronima Bosha, czy, jak np. Krzysztof Okoń - ludowym malarstwem na szkle. Wystawie będą towarzyszyły warsztaty i pogadanki. Muzeum planuje zajęcia grupowe dla młodzieży i dzieci, oraz zajęcia indywidualne. - Będą to warsztaty pod tytułem „Mój fantastyczny świat”, warsztaty które mają z dziecka bądź z osoby dorosłej wyzwolić to co w każdym człowieku tkwi, ale często nie może się uzewnętrznić. I być może u nas będzie można top właśnie pokazać – zachęca Grzegorz Kościelniak z Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Wystawa będzie czynna do połowy roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Kamienice Gąski i Esterki doczekają się remontu

  Kamienice Gąski i Esterki stojące na radomskim Rynku, pozostaną w zasobach Muzeum im. Jacka Malczewskiego i zostaną wyremontowane. Takie zapewnienie złożył przebywający w Radomiu marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 • Radom na starych fotografiach

  Radomski fotografik Jerzy Kutkowski zaprosił radomian na pokaz starych zdjęć. Prezentacja odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii Łaźnia.

 • Ponad 700 na 38 Radomskiej Wystawie Psów Rasowych

  Ponad 700 psów w 150 rasach, można było podziwiać podczas 38 Radomskiej Wystawy Psów Rasowych, która odbyła się w Pakosławiu koło Iłży. Organizatorem wystawy był Związek Kynologczny w Polsce oddział Radom.

 • Muzeum im. J. Malczewskiego zaprasza na Noc Muzeów

  W najbliższą sobotę 19 maja w całej Polsce rozpocznie się Noc Muzeów. W Radomiu ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem impreza, zostanie zorganizowana już po raz 12-ty.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej