Dzisiaj jest: 3 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Błażej, Hipolit, Oskar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Eksponaty „Z rodzinnej szuflady”

poniedziałek, 04 maj 2015 16:27 Autor 

Nóż wykonany z odłamka bomby, Postylla, wiele odznak i dokumentów. W radomskim Archiwum Państwowym czynna jest wystawa „Z rodzinnej szuflady”.

To wystawa dla radomian od radomian. Ekspozycję „Z rodzinnej szuflady” tworzą bowiem eksponaty wypożyczone Archiwum Państwowemu w Radomiu przez samych mieszkańców. - Ta wystawa nie zaistniałaby gdyby nie sami mieszkańcy. To oni wystawiają dokumenty, a Archiwum udostępnia miejsce - mówi Anna Jankowska z Archiwum Państwowego w Radomiu.

Przez kilka miesięcy Archiwum prowadziło zbiórkę eksponatów. Na apel instytucji odpowiedziało 31osób, między innymi pochodząca ze Śląska Cieszyńskiego żona proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu, która wypożyczyła Archiwum dwie – jak sama mówi – najcenniejsze dla niej książki. To darowane jej przez nieżyjącego już dziadka Postylla - zbiór kazań Samuela Dambrowskiego i Pismo Święte. - To są dla mnie bardzo ważne rzeczy. Przekazał mi je dziadek. Jeszcze jedną rzecz mi przekazał, której tu nie przywiozłam. To skrzypce. A żeby je zdobyć jego mamusia musiała sprzedać krowę - opowiada

Katarzyna Rudkowska.

Na dwóch szklanych tablicach znalazły się z kolei dokumenty od pana Jerzego Tedeszwili, który wczesne dzieciństwo spędził u babci w Ostrogu nad Horyniem. Do Radomia przyjechał w wieku 14 lat. - Tu jest całe moje życie – mówi wskazując na tablice. - Są tu ciekawe dokumenty z okresu okupacji. Ja w 42 roku, 7 grudnia przyjechałem do Radomia. Mój ojciec mieszkał w Radomiu. Obawiał się żebym w razie śmierci babci nie został sam. Miałem przyjechać z babcią, ale przyszło zezwolenie tylko dla mnie - wspomina Jerzy Tedeszwili.

Na wystawie „Z rodzinnej szuflady” znalazły się stare zdjęcia, dokumenty, świadectwa. Wiele dokumentów zyskało drugie życie dzięki konserwatorom z Archiwum. Są tu także odznaki, ale i wiele przedmiotów.

- Mamy torebkę z portfelem i scyzoryk z masą perłową, a także nóż wykonany z odłamka bomby – wylicza Anna Jankowska.

Wystawę „Z rodzinnej szuflady” można oglądać w siedzibie Archiwum do 30 września w godzinach pracy instytucji, czyli od 8.00 do 16.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Radom w czasach I Wojny Światowej

    W Archiwum Państwowym w Radomiu otwarta została wystawa „Życie w czasach Wielkiej Wojny”. To swoista kronika obyczajów radomian w czasie I Wojny Światowej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej