Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

W klimacie lat 70-tych. Premiera Teatru Resursa

sobota, 27 maj 2017 17:32 Autor 

„Kochanie – jutro zaczniemy od nowa” to kolejna premiera Teatru Resursa. Spektakl oparty jest na wierszach radomskich poetów. Tekst opracował Grzegorz Bartos.

 

Pomysł tego spektaklu powstał już kilka lat temu. Tekst, oparty na wierszach ośmiorga radomskich poetów przygotował Grzegorz Bartos, dramaturg i pisarz. - Zaczęło się od tego, że Robert Stepniewski wspomniał o tym, że chce zrobić spektakl z radomską poezją. Pomyślałem, żeby odejść od takiej standardowej recytacji i zaproponować mu taki klasyczny amerykański dramat, trochę przegadany, nawiązujący do lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych – opowiada Grzegorz Bartos.

I tak, z wierszy ośmiorga poetów powstały cztery sceny, każda opowiadająca o damsko-męskich, czasem niełatwych relacjach. I trochę o tym, jak trudne jest osiągnięcie porozumienia. Czasem postaci tego szczególnego spektaklu rzeczywiście ze sobą rozmawiają, toczą dialog, czasem mówią jakby obok siebie, trochę tak, jakby nie słuchały się nawzajem. - Fajne jest to, że aktorzy i sytuacja potrafią jakby znaleźć w tych tekstach coś zupełnie innego niż zamierzyli sobie autorzy. Ciekawe jest samo to, że można było te teksty wykorzystać w inny sposób – mówi Grzegorz Bartos.

To 13 premiera Teatru Resursa. Ale szczęśliwa. Bo po raz pierwszy z muzyka na żywo, i po raz pierwszy grana w tak bliskim kontakcie z publicznością. - Marzył mi się spektakl poetycki zagrany wśród publiczności kameralnie, tu ilość miejsc dla widzów ograniczyliśmy do dziewięćdziesięciu, i chcieliśmy zagrać bardzo blisko, intymnie tym tekstem. Myślę że nam się to udało i jestem zadowolony – mówi Robert Stepniewski, reżyser.

Robert Stępniewski obawiał się także o to, jak te poetycki teksty zabrzmią na scenie, i co z tych dialogów powstanie. No i jak zareagują autorzy wierszy. - Autor w zupełnie innym rytmie czyta swój tekst i inaczej interpretuje i autor zupełnie inaczej to interpretuje myślę że dla autorów to też ciekawa sytuacja – mówi Robert Stepniewski.

W spektaklu występują Hanna Zembrzycka , Edyta Podkowa-Cieślik, Monika Kornafel, Dorota Lewandowska, Robert Jabłoński, Marcin Fortuna, Dariusz Wróbel oraz Robert Stepniewski. Przedstawienie można będzie zobaczyć w Resursie 5 i 20 czerwca, o godzinie 19.00.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Benefis Róży Domańskiej

  Róża Domańska od prawie 60 lat wykonuje zawód księgarza. To właśnie ona prowadzi księgarnię im. Witolda Gombrowicza i to ona wymyśliła też muzeum pisarza we Wsoli W Resursie Obywatelskiej odbył się benefis Róży Domańskiej.

 • „Zapisy terroru” w radomskiej Resursie

  W radomskiej Resursie zaprezentowano najnowsze wydawnictwo z serii „Zapisy terroru”. Są to relacje ofiar okupacji hitlerowskiej w regionie radomskim. Książkę wydał Ośrodek Badań nas Totalitaryzmami.

 • „Skrzydła z szachownicą”. Wystawa modeli w Resursie

  Od środy w galerii Resursy Obywatelskiej czynna jest wystawa „Skrzydła z szachownicą”. Został zorganizowana z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. W Resursie można obejrzeć modele samolotów, repliki mundurów, odznaczenia i broń. Organizatorem wystawy jest Klub Modelarsko - Historyczny Sokół.

 • Wystawa na 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

  „Skrzydła z szachownicą” - taki tytuł nosi wystawa, którą od najbliższej środy będzie można oglądać w radomskiej Resursie. Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi modele samolotów ze zbiorów Radomskiego Klubu Modelarsko-Historycznego „Sokół”.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej