Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wyprawka szkolna. Dla kogo darmowe podręczniki?

środa, 30 sierpień 2017 17:07
Dział: Wiadomości
Autor 

Uczniowie podstawówek otrzymają darmowe podręczniki. Niektórzy nowe, inni - książki z poprzednich lat. Rodzice dzieci uczęszczających do szkół ponadpodstawowych, także z zerówek muszą skompletować zestaw książek we własnym zakresie. W księgarniach na razie ruch niewielki.

 

Końcówka wakacji była zawsze dość intensywnym okresem dla księgarni. W tym roku jest inaczej. Ruch dopiero, powoli się zaczyna – mówi nam pani Aleksandra z księgarni literackiej w Radomiu. - Największego ruchu spodziewamy się po rozpoczęciu roku szkolnego, kiedy rodzice będą już znali autorów i wydawnictwa – dodaje Aleksandra Kutkowska z księgarni im. W. Gombrowicza.

Choć klientów będzie mniej niż w roku ubiegłym, bo uczniowie wszystkich klas ze szkół podstawowych otrzymują w tym roku podręczniki za darmo. Uczniowie z klas: I, IV i VII otrzymają nowe książki. Uczęszczający do klas II, III i V będą korzystali z podręczników z poprzednich lat. Książki zostaną im przekazane na rok, na zasadzie wypożyczenia. Bezpłatne książki otrzymają też uczniowie klas III gimnazjalnych. Rodzice uczniów szkół podstawowych będą musieli kupić tylko książki do religii, etyki, lub do nauki drugiego języka obcego, którą najczęściej rozpoczyna się w klasie IV szkoły podstawowej. Książka do religii kosztuje 16 złotych, ćwiczeniówka – 8 złotych. Te, językowe są droższe. Kosztują ok. 40, 50 złotych. Zestaw z ćwiczeniówką to wydatek rzędu 70, 80 złotych – wylicza pani Aleksandra.

Całą wyprawkę muszą natomiast we własnym zakresie skompletować rodzice uczniów z klas zerowych i przedszkolaków. Paulina Makowiecka z działu reklamy telewizji Dami jest mamą Kornelki, która rozpoczyna naukę w zerówce, i Oskara - przedszkolaka. Musi kupić nie tylko tzw. pakiet startowy dla dzieci z zerówki (koszt ok. 120 – 150 złotych). Pokazuje nam listę wskazanych przez szkołę dodatkowych materiałów edukacyjnych. Mamy tu na przykład bloki techniczne, kredki, farby plakatowe, akwarelowe, plastelinę. - Wyprawka dla dziecka, które idzie do zerówki to koszt ok. 350 złotych i to bez uwzględnienia ceny plecaka, obuwia. Tylko podręczniki i materiały plastyczno-biurowe – mówi nam Paulina.

Także rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych muszą skompletować zestaw książek na własny koszt. - Książki dla szkół średnich, techników to koszt 300, 400 złotych – informuje pani Aleksandra z księgarni.

W przypadku przedszkolaków rodzice również muszą się liczyć z wydatkami. Bo dzieci w wieku 4, 5 lat mogą już pracować z ćwiczeniówkami. - Zawsze na początku roku pani podaje listę potrzebnych materiałów. Koszt takiej ćwiczeniówki to ok. 80 złotych plus do tego materiały edukacyjne – dodaje Paulina Makowiecka.

Podajemy przykład naszej koleżanki, ale to dotyczy wszystkich rodziców dzieci z przedszkoli i zerówek.

Z kolei uczniowie niepełnosprawni z klas II i III dotychczasowych szkół zawodowych, klas I branżowych szkół I stopnia, jak również z liceów i techników przysposabiających do pracy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych. Wnioski od zainteresowanych przyjmowane są w szkołach do 15 września.

Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w poniedziałek, 4 września.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Biznes odpowiedzialny społecznie. Zestawy szkolne dla dzieci

    360 zestawów szkolnych w tym plecaki i pudełka na drugie śniadanie tzw. lunch boxy, otrzymają w Radomiu dzieci objęte pieczą zastępczą i z ubogich rodzin. Zestawy ufundowały prywatne firmy.

  • Wyprawki szkolne od Caritas

    Około 300 wyprawek szkolnych przygotowanych przez Caritas trafiło do dzieci z najuboższych radomskich rodzin. Caritas przygotowała także wyprawki dla dzieci z terenu Diecezji Radomskiej.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej