Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Otwarcie nowej szkoły w Bielisze

piątek, 01 wrzesień 2017 15:19
Dział: Wiadomości
Autor 

W Bielisze w gminie Zakrzew oddano do użytku nową szkołę podstawową. Budowa trwała około 3 lat. Inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. Jak mówi dyrektor nowej szkoły, w Bielisze dokonał się skok cywilizacyjny.

 

Budowa nowej szkoły w Bielisze była koniecznością. Do czerwca dzieci uczyły w dwóch placówkach: na Wacnie i w Janiszewie. Te szkoły zostały zlikwidowane, bo nie spełniały współczesnych standardów. - To były bardzo stare budynki, przedwojenne. Szkoła w Janiszewie to już za czasów carskich funkcjonowała jako owczarnia, więc mogą sobie państwo wyobrazić - mówi
Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew.

Budowa nowej szkoły w Bielisze trwała około 3 lat. Teren pod inwestycję zakupiono od parafii Matki Bożej Różańcowej. Zgodę na sprzedaż wyraził biskup radomski Henryk Tomasik. Cała inwestycja kosztowała blisko 11 milionów złotych. - Dostaliśmy 530 tysięcy z Totalizatora Sportowego poprzez urząd marszałkowski. Staramy się też o dofinansowanie do budowy boisk, ale jeszcze decyzji nie mamy. Będziemy także składać wniosek do ministerstwa edukacji na wyposażenie szkoły – dodaje Sławomir Białkowski.

Uroczystość otwarcia nowej szkoły podstawowej odbyła się 1 września. Przecięcia wstęgi dokonali wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, dyrektor Małgorzata Jakubiak i Małgosia Motyka, uczennica klasy piątej. Uroczystość zgromadziła parlamentarzystów ziemi radomskiej, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego Mazowsza, starostwa powiatowego, radnych oraz społeczność szkolną. - Od 4 września będzie uczyć się tu 308 uczniów. Także ci, którzy już są poza administracyjnym terenem, są z Radomia również chcą się u nas uczyć. Myślę, że w kolejnych latach chętnych będzie przybywać - przewiduje Małgorzata Jakubiak, dyrektor PSP w Bielisze.

Ale to nie koniec inwestycji edukacyjnych w Bielisze. W przyszłym roku – jak zapowiada wójt gminy Zakrzew – rozpocznie się budowa przedszkola na 125 miejsc.

 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Zainwestują w rozwój szkół zawodowych

  Prawie 16 milionów złotych otrzyma blisko 30 szkól zawodowych z Radomia i powiatu radomskiego na staże i praktyki oraz na wyposażenie pracowni i atrakcyjne zajęcia lekcyjne. Wszystko w ramach mazowieckiego programu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

 • Można składać wnioski do w ramach RPO WM 2014-2020.

  Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyjmuje wnioski na dofinansowanie projektów zwiększających dostęp do edukacji przedszkolnej oraz wyrównujących szanse edukacyjne i rozwojowe dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Na konkurs przeznaczono prawie 16 mln. złotych

 • Radomska PO chce koalicji. Żeby odsunąć PiS od władzy

  Radomscy parlamentarzyści PO nie mają wątpliwości: trzeba budować szeroką koalicję żeby odsunąć PiS od władzy. Kandydata tej partii na prezydenta Radomia i kandydatów na radnych poznamy w przyszłym roku.

 • LO im. Jana III Sobieskiego zostanie zlikwidowane

  Jak twierdzi wiceprezydent Radomia, przyczyną likwidacji jest mała liczba uczniów. Temat zamykania szkół był jednym z punktów dzisiejszych obrad Rady Miejskiej.

   

   

  Decyzja o likwidacji „Sobieskiego” łatwa nie jest, ale jest konieczna – twierdzi odpowiedzialny za edukację w mieście wiceprezydent Radomia, Karol Semik. - W tym liceum nie ma klasy pierwszej, nie ma klasy drugiej. Są dwie klasy trzecie, które 27 kwietnia 2018 roku kończą swoją pracę. Praktycznie od 28 kwietnia w tym liceum nie będzie żądnego ucznia – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
  Decyzja o likwidacji liceum Sobieskiego spotkała się z krytyką radnych Prawa i Sprawiedliwości. Radny Marek Szary, szef klubu radnych PiS, przypadek liceum z Michałowa, nazywa świadomym niszczeniem szkoły. - Zauważyłem, że kiedy rząd wprowadził reformę oświaty, to u nas w Radomiu jest świadome niszczenie niektórych szkół. Prezydent tłumaczy, że to rodzice wybierają, ale kiedy rodzice chcą gdzieś dzieci posłać, to tam likwiduje się nabór. Jedną z tych szkół jest liceum im. Sobieskiego – dodaje Marek Szary.
  Uchwała przyjęta na poniedziałkowej sesji rady miejskiej jest uchwałą intencyjną. Rzeczywista likwidacja VIII LO rozpocznie się 31 sierpnia przyszłego roku. Zgodnie z zapewnieniem wiceprezydenta Karola Semika, kadra pedagogiczna liceum nie starci pracy. Zostanie zatrudniona w radomskiej oświacie.
  Radni przyjęli też uchwałę o likwidacji liceów profilowanych i techników uzupełniających w jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Intencją tej uchwały jest nie tyle fizyczna likwidacji placówek, co uporządkowanie nazewnictwa, które nie funkcjonuje od momentu wprowadzenia reformy edukacji.

   

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej