Dzisiaj jest: 8 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Piotr, Jan, Hieronim
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Wszedł w życie niższy wiek emerytalny. Ok. 3,5 tys. wniosków

poniedziałek, 09 październik 2017 15:20
Dział: Wiadomości
Autor 

Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać od września. Z tej możliwości skorzystało wielu chętnych. Z terenu obsługiwanego przez radomski ZUS wpłynęło ok. 3,5 tysiąc wniosków.

 

Od 1 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski emerytalne związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego. We wrześniu w całym kraju do Zakładu wpłynęło 200 tysięcy wniosków. Na Mazowszu złożono 23,5 tysiąca wniosków, a na terenie obsługiwanym przez radomski odział ZUS – ok. 3,5 tysiąca. - Nie trzeba jednak się spieszyć, ponieważ na emeryturę można przejść w dowolnym momencie. Oczywiście pod warunkiem ukończenia wieku emerytalnego. To dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS województwa mazowieckiego. - To nasze prawo, a nie obowiązek. Wybór momentu zakończenia pracy zawodowej zależy tylko od nas. Warto też przed przejściem na emeryturę skorzystać z porady doradcy emerytalnego ZUS, który pomoże wyliczyć przyszłą emeryturę – dodaje Piotr Olewiński.
Na przyznanie emerytury ZUS ma 30 dni. Ale nie zawsze ten termin będzie biegł od momentu złożenia wniosku – zaznacza rzecznik. - Warto doprecyzować, że termin nie zawsze zacznie biec od momentu złożenia wniosku. Termin zaczyna biec od momentu spełnienia wszystkich warunków przejścia na emeryturę. Może to być data faktycznego ukończenia wieku uprawniającego do emerytury. Na przykład powiedzmy, że ktoś złoży wniosek 1 stycznia, ale wiek uprawniający do emerytury osiągnie 15 stycznia. Wówczas termin na przyznanie emerytury zacznie biec od 15 stycznia – wyjaśnia Piotr Olewiński.

ZUS też zaznacza, że nie wszyscy będą otrzymywać świadczenie tego samego dnia. Operacja przekazywania emerytur podzielona została na kilka etapów. Ale wszyscy będą otrzymywali te świadczenia z góry, czyli na przykład 3 stycznia za miesiąc styczeń.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • ZUS kontroluje zwolnienia

  W ubiegłym roku w ponad 100 przypadkach ZUS cofnął zasiłek chorobowy. W ponad 50 przypadkach podważył zasadność zwolnienia lekarskiego.

 • Coraz mniej czasu na rozliczenie z ZUS

  Do końca lutego osoby które pobierają wcześniejszą emeryturę oraz renciści i w ubiegłym roku dodatkowo dorabiały, maja czas na poinformowanie ZUS-u o dodatkowych przychodach. Nie dotyczy to „pełnoprawnych” emerytów.

 • Wnioski o obniżenie wieku emerytalnego. Podsumowanie ZUS

  Ponad 7 tysięcy wniosków o obniżenie wieku emerytalnego złożonych zostało w IV kwartale 2017 roku w radomskim oddziale ZUS. Większość to wnioski złożone przez kobiety.

 • Wchodzą e-ZLA – nowe zwolnienia lekarskie

  W roku 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kilka zmian. Jedną z poważniejszych będą e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej