Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

40 lat Teatru Powszechnego w Radomiu

środa, 11 październik 2017 16:23
Dział: Wiadomości
Autor 

Najwięcej razy wystawiano „Zemstę” w reż. W. Kępczyńskiego. Największą liczbę widzów z kolei przyciągnęły „Szalone nożyczki”. Najdłuższy był z kolei „Król Lear”. Radomski Teatr Powszechny obchodzi 40. urodziny.

 

Urodzinowa impreza teatru już w najbliższą sobotę, 14 października. Prezentem od teatru dla widzów będzie spektakl „Człowiek z La Manchy” w reż. Waldemara Zawodzińskiego. - To olbrzymi spektakl z ponad 300 kostiumami, prawie 60 osobami na scenie. Olbrzymie wymagania dla aktorów, olbrzymie wyzwania organizacyjne dla teatru – mówi Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego.

Czas pokaże czy „Człowiek a La Manchy” odniesie taki sam, a może i większy sukces niż wystawiane wcześniej na deskach radomskiego teatru musicale „Fame” i „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze”. Z tym drugim tytułem związany jest pewien rekord, o którym opowiada Anna Kulpa, kierownik literacki teatru. Specjalnie na jubileusz Anna Kulpa przygotowała wydawnictwo pt.: „Marzyć znaczy tworzyć”. - To 40 lat teatru na prawie 600 stronach – mówi. - Anegdot o teatrze jest wiele, ale mi zapadła w pamięci jedna, dotycząca pewnego widza – mówi Anna Kulpa. - „Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze”. Myślę, że to tytuł, który mówi wiele radomianom. Pierwszy, duży musical, mający rzesze fanów. Mieliśmy widza, który ten spektakl obejrzał 48 razy – dodaje z uśmiechem.

W 40-letniej historii teatru są i inne rekordy. Najwięcej, bo aż 250 razy w radomskim teatrze zagrano „Zemstę” w reż. Wojciecha Kępczyńskiego. Najwięcej, bo ponad 60 tys. widzów przyciągnęły do tej pory „Szalone nożyczki”. Najdłuższym, bo trwającym 4 godziny spektaklem był „Król Lear” w reż. Linasa Zaikauskasa. A pierwszą premierą była...Właściwie to były dwie pierwsze premiery – mówi Anna Kupla. - Pierwszą premierą samodzielnego teatru radomskiego, odłączonego od teatru im. Żeromskiego w Kielcach, bo przez wiele lat nasz teatr był filią kieleckiej sceny, była „Zemsta”, realizacja z 1977 roku w reż. Aleksandra Berlina – informuje.

Pierwszą premierą ale już z aktorskim zespołem radomskim była sztuka „Droga do Czarnolasu” w reż. Zygmunta Wojdana, pierwszego dyrektora artystycznego Teatru Powszechnego w Radomiu. W 40-letniej historii teatrem kierowało w sumie sześciu dyrektorów. Obecny mówi, że 40 lat to w sumie nie tak długa historia, ale w przypadku radomskiej placówki - historia bardzo bogata. - Tutaj pojawiły się pierwsze spektakle musicalowe, tu pojawił się międzynarodowy festiwal gombrowiczowski, tu jako jedni z pierwszych mówiliśmy o współczesnej dramaturgii polskiej – wylicza Zbigniew Rybka.

Obecnie zespół Teatru Powszechnego w Radomiu tworzy 26 aktorów.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Jak Kobra zmąciła wodę

  Scena „Fraszka” w Teatrze Powszechnym w Radomiu ponownie zaprasza najmłodszych widzów. Tym razem na premierę spektaklu „O krokodylu i królu Daktylu”. Przedstawienie powstało w oparciu o tekst Marty Guśniowskiej.

 • Zagraj w „Ani z Zielonego Wzgórza”. Casting w teatrze
  Radomski teatr szuka młodych aktorów, którzy chcieliby zagrać w sztuce „Ania z Zielonego Wzgórza”. Poszukiwana jest główna bohaterka, a także jej koledzy ze szkoły. Casting odbędzie się 21 grudnia.
 • „Tajemniczy Mr. Love” w radomskim teatrze
  Bezwzględny uwodziciel, któremu zależy tylko na pieniądzach, czy nieco pogubiony, sympatyczny mężczyzna? Reżyser i bohaterowie nie odpowiadają na to pytanie. W piątek najnowsza premiera w radomskim teatrze: „Tajemniczy Mr. Love”. Jak mówi reżyser, to sztuka o miłości.
 • Czerwony Kapturek w teatrze. Dla dzieci i dorosłych

  Teatr Powszechny przygotowuje widowisko „Czerwony Kapturek – zabawa w teatr”. Sztukę reżyseruje Marek Zakostelecky.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej