Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 34.

W klimacie PRL-u. Radomskie Klasyki pożegnały sezon

sobota, 14 październik 2017 15:52
Dział: Wiadomości
Autor 

Radomskie klasyki, składaki i sprężyści zakończyli sezon. Zlot zabytkowych samochodów i rowerów odbył się na placu Jagiellońskim. Towarzyszył mu swoisty przegląd mody lat minionych.

 

Kto chciał poczuć klimat PRL-u, lat osiemdziesiątych, zobaczyć „w akcji” legendarne radomskie Sofixy czy posłuchać silnika syrenki, ten dziś powinien być na placu Jagiellońskim. Zresztą to nie tylko klimat PRL-u. Wśród samochodów auta, które być może nie oferują współczesnych wygód, ale na pewno mają duszę. Jak ta piękna Warszawa, syrenki czy fiat. - To jest fiat 508, licencjodawca przedwojennego fiata 508. Ten jest oryginalny, wyprodukowany w Turynie w 1938 roku. Przyjechał do nas z Portugalii. Mam do niego nawet kartę wozu wydaną oryginalnie w salonie w dniu zakupu – opowiada Remigiusz Kutyła, właściciel auta.

Na placu Jagiellońskim miłośnicy klasyków, składaków, starych rowerów dziś zakończyli sezon. - Będziemy wybierać najładniejszy pojazd zlotu, będzie konkurs elegancji, w którym będziemy oceniali zarówno auto jak i strój załogi, będziemy wybierali także najbardziej oryginalny pojazd imprezy – mówi Błażej Nogalski z Radomskich Klasyków.

Na zlot przyjechało około 100 aut, kilkadziesiąt składaków i starych rowerów. Pan Roman przyjechał rowerem już z gruntu współczesnym, choć z rozwiązaniem, które ma prawie sto lat. - Właściwie tutaj pokazana jest tylko idea – tłumaczy Roman Matracki. Czy kręci się pedałami do przodu, czy do tyłu – rower jedzie do przodu. Ale z innymi przełożeniami. Początek dzisiejszych przerzutek. - To jest tak zwany rower dwubiegowy. Ktoś w ten sposób chciał pomóc rowerzystom – mówi Roman Matracki.

Takie spotkania sprzyjają wymianie myśli, rozmowom, integracji. - Jesteśmy grupą miłośników zabytkowej motoryzacji. Zarówno motocykli, jak i samochodów, przyjeżdżają do nas także miłośnicy rowerów. Jesteśmy taka grupą nieformalną, spotykamy się co dwa tygodnie, pielęgnujemy tą naszą motoryzację, tę naszą pasję – mówi Błażej Nogalski.

Dwa razy w roku organizują duże imprezy: na rozpoczęcie sezonu i na zakończenie. - Jest nas coraz więcej. Myślę, że taką imprezą, która pokazała tę moc, jaka drzemie w Radomiu to było rozpoczęcie sezonu, na które przybyło do nas ponad 200 uczestników. Byli to ludzie nie tylko z Radomia, ale z różnych miast, miasteczek w promieniu ponad 100 kilometrów od nas. Były Kielce, Skierniewice, Warszawa. Jest nam niezmiernie miło, że możemy pokazać Radom z dobrej strony – mówi Błażej Nogalski.

W niedzielę, 15 października odbędzie się Radomska Patriotyczna Jazda Klasykami. Tym razem z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. - Takim mocno kojarzącym się z Kościuszką miejscem są Maciejowice, bitwa, którą przegrał, był ciężko ranny, potem wzięty do niewoli. Maciejowice, po drugiej stronie elektrowni Kozienice, więc jeżeli ktoś by chciał promem to 17 złotych i 60 kilometrów do przejechania – mówi Remigiusz Kutyła.

Wyjazd o 10.30 ze stacji benzynowej przy rondzie u wylotu na Zwoleń i Kozienice.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Radomskie Klasyki rozpoczęły sezon

    To było rekordowe rozpoczęcie sezonu 2018 Radomskich Klasyków. Ponad 400 zabytkowych pojazdów z całej Polki zjechało w minioną niedzielę na teren Automobilklubu Radomskiego.

  • Wracają Radomskie Klasyki

    Kiedyś były marzeniem wielu kierowców, cudem ówczesnej techniki. Dziś wracają, budząc wiele emocji, uśmiech i wspomnienia. Mowa o zabytkowych autach z czasów II wojny światowej, PRL-u i początku lat 90-tych. W niedziele 22 kwietnia Radomskie Klasyki oficjalnie rozpoczną sezon.

  • Rozpoczęcie sezonu - Radomskie Klasyki
  • Zlot modularzy kolejowych w Radomiu

    Do Radomia jadą modularze z całego kraju. W Domu Kultury Idalin odbędzie się kolejny, ogólnopolski zlot sympatyków kolejowych konstrukcji. To impreza dla osób w każdym wieku. Pasjonaci twierdzą, że przy składaniu modułów zapomina się o całym świecie. W sobotę impreza potrwa od godz. 14 do 18. Natomiast w niedzielę od godz, 10 do 13.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej