Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Samochody elektryczne zdobędą serca radomian?

poniedziałek, 16 październik 2017 15:51
Dział: Wiadomości
Autor 

Jak już się raz wsiądzie do samochodu elektrycznego, to potem do innego auta przesiadać się nie chce – twierdzi nauczyciel z radomskiego „elektronika”, który dziś, czyli pierwszego dnia XXIX Radomskich Dni Techniki prezentował auto napędzane energią słoneczną.

Niebieski Fiat Cinquecento wygląda być może niepozornie, ale ten, zaprezentowany na XXIX Radomskich Dniach Techniki już w ujęciu technicznym zwyczajny nie jest. Bo to „konwersja samochodu spalinowego ma elektryczny z doładowaniem solarnym”. Twórca ujmuje to prościej. - Solary założone na dachu samochodu umożliwiają bezpłatnie pokonanie odległości od 3 do 10 kilometrów przy jednym dniu słonecznym - opowiada Sławomir Sokołowski, nauczyciel Zespołu Szkól Elektronicznych w Radomiu.

Nauczyciel z „elektronika” przekonuje do aut elektrycznych wymieniając kolejne ich zalety. - Jak się już raz wsiądzie do samochodu elektrycznego, to trudno się przesiąść do innego. Jest cicho i tanio. Ja do pracy jeżdżę samochodem elektrycznym i wychodzi mi 3,63 zł. na 100 kilometrów. Oczywiście przy ładowaniu z taryfy nocnej w domu z gniazdka elektrycznego – dodaje Sławomir Sokołowski.

Czy to wizja przyszłości? Na razie samochodów elektrycznych w Radomiu jest jak na lekarstwo. Ale specjaliści biorący udział w XXIX Radomskich Dniach Techniki przekonywali, że to w tym kierunku powinien zmierzać Radom i inne miasta Polski. W kierunku odnawialnych źródeł energii. To właśnie główne hasło tegorocznych dni techniki. - Coraz więcej państw europejskich: Niemcy, Francja deklarują, że w kolejnych latach będzie coraz więcej samochodów elektrycznych. To jest ten kierunek, który musimy obrać jeśli chcemy być nowocześni w Europie – mówi Janusz Dyduch, prezes zarządu RR FSNT NOT.

Tegoroczne Radomskie Dni Techniki potrwają do czwartku, 19 października. Jutro dzień poświęcony ważnej dla Radomia inwestycji kolejowej. Przedstawiciel PKP PLK opowie o stanie realizacji prac modernizacyjnych na linii kolejowej numer 8, czyli na linii łączącej m.in. Radom z Warszawą.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej