Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

środa, 18 październik 2017 15:39
Dział: Wiadomości
Autor 

Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

 

Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu informują o inicjatywie pozaparlamentarnej - o komitecie, który powstał po to, żeby zbierać podpisy pod projektem ustawy mającym przywrócić niższy wiek emerytalny dla rolników. - Rządzący, obniżając wiek dla wszystkich, podwyższyli jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, który wynosił wcześniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn – przypomina Józef Bakuła, prezes PSL w Radomiu.
Teraz obowiązują jednolite zasady dla wszystkich, czyli także i rolnicy mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat – to w przypadku kobiet i 65 lat – to granica dla mężczyzn. PSL rozpoczyna zbieranie podpisów pod projektem ustawy przywracającej niższy wiek emerytalny dla rolników. Jeśli uda się zebrać 100 tysięcy podpisów, projekt trafi pod głosowanie do Parlamentu. Rolnicy mogli przejść na emeryturę po spełnieniu dodatkowych kryteriów, czyli mając 30-letni staż pracy, jak również pod warunkiem, że zrzekną się prowadzenia gospodarstwa. - Nie można dopuszczać do sytuacji takiej, że rolnik w wieku 65 lat będzie mógł dopiero przeznaczyć gospodarstwo swojemu następcy, który wówczas będzie miał 40 – 45 lat. To zahamowanie procesów na polskiej wsi – dodaje Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

PSL w Radomiu krytykuje także doniesienia dotyczące zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Choć to na razie nieoficjalne informacje, to PSL jest – jak mówi starosta radomski - zaniepokojone. Niepokoi m.in. zamiar zakazu łączenia kandydatury na stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta miasta z kandydaturą na radnego gminy czy powiatu. - To niepokojące, bo do tej pory taka możliwość była. Dzięki temu można było wykorzystać potencjał danego człowieka, który mógł być doświadczonym samorządowcem. Jeśli nie wygrał wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta, to mógł zasiadać w radzie – mówi Mirosław Ślifirczyk, starosta radomski.

Starosta podkreśla, że na razie to tylko nieoficjalne doniesienia, i że PSL czeka na oficjalne stanowisko rządu. PSL twierdzi też, że najlepiej w przypadku ordynacji wyborczej byłoby nie dokonywać żadnych zmian, lub wprowadzać zmiany niewielkie.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej