Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Studenci w Kombudzie. Firmy szukają młodych

poniedziałek, 23 październik 2017 16:10
Dział: Wiadomości
Autor 

Jak pozyskiwać pracowników na coraz trudniejszym rynku? Można na przykład, jak radomska firma Kombud, nawiązać współpracę z technicznymi uczelniami wyższymi i zapraszać studentów na praktyki.

 

Rynek pracy w ciągu ostatnich lat bardzo się zmienił. Dziś w wielu branżach to rynek pracownika. Najbardziej poszukiwani są osoby potrafiące obsługiwać obrabiarki CNC, technicy, inżynierowie, automatycy, programiści. Działy badań i rozwoju w radomskich firmach od ręki zatrudniłyby ponad 100 osób. Tymczasem na radomskim uniwersytecie naukę w tym kierunku zaczęło zaledwie kilkanaście osób. Jak sobie zatem radzić? - Aktywnie uczestniczymy w programach szkoleń, stale współorganizujemy te programy z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym jak również z Zespołem Szkół Elektronicznych w Radomiu – mówi Artur Marcinkiewicz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Zakładach Automatyki Kombud S.A. Radomski Kombud projektuje, produkuje i wdraża systemy sterowania ruchem kolejowym. Na ponad 200 pracowników firmy – 130 to inżynierowie automatycy i elektronicy. - Współpracujemy z uczelniami wyższymi, rekrutujemy absolwentów kierunków informatyka i elektrotechnika i sterowanie ruchem kolejowym, co pozwala nam wykształcić nowe kadry – mówi Julita Rutkowska, mł. specjalista ds. personalnych,Zakładach Automatyki KOMBUD S.A. Firma prowadzi wewnętrzny program praktyk. - młodzi ludzie, którzy przychodzą do nas na praktyki dostają opiekę trenera, mentora, którego mamy wyznaczonego wśród pracowników produkcyjnych – mówi Julita Rutkowska. Kombud prowadzi także program praktyk letnich. Taka praktyka zazwyczaj trwa cztery tygodnie. Studenci poznają pracę w firmie i zawód. Kombud co roku przyjmuje na praktyki kilkudziesięciu uczniów i studentów. Po praktykach młodzi ludzie często zostają tu. Tak jak pani Asia. Studiowała robotykę i automatykę na Politechnice Świętokrzyskiej. Chciała zdobyć doświadczenie zawodowe, a znalazła pracę. I z Kielc przeniosła się do Radomia. Tworzy oprogramowanie do systemów sterowania ruchem kolejowym. - Pierwszy raz tutaj byłam trzy lata temu na praktykach, potem ponownie na praktykach, a w tym roku od października mam już umowę o pracę – opowiada Joanna Budzińska, informatyk – programista z działu badań i rozwoju. Być może swoje miejsce znajdzie w Kombudzie pani Marta, obecnie jeszcze studentka. Pani Marta wie, jak ważne jest doświadczenie. Dlatego i ona, i jej koledzy starają się już w czasie studiów to doświadczenie zdobyć. - 90% moich kolegów już pracuje lub odbywa praktyki. Zwykle są to płatne praktyki – mówi Marta Stempień. O rynku pracy i możliwościach dla młodych, a także o tym, jak miasto pomaga przedsiębiorcom, uczniom i studentom – w nowym odcinku magazynu Info Biznes. Emisja już od dziś w TV Dami.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

  • Radomscy biznesmeni podsumowują rok. Z zadowoleniem

    To dobry rok dla radomskich przedsiębiorców i wiele wskazuje na to, że lata kolejne także będą przynosiły pozytywne informacje – mówią przedstawiciele lokalnego biznesu, którzy uczestniczyli w dorocznym, świątecznym spotkaniu.

  • Innowacyjny biznes w Radomiu

    Odbiorą telefon, zaopiekują się klientem. Moja Recepcja to projekt, który wygrał konkurs na innowacyjne pomysły, współorganizowany przez radomski samorząd. Firma rozpoczyna działalność. Deklaruje chęć zatrudnienia 80 osób.

  • Otylia motywowała radomianki

    Jeśli jesteś sobą to nie masz konkurencji – przekonywała kobiety radomskiego biznesu Otylia Jędrzejczak. Mistrzyni olimpijska była gościem specjalnym spotkania zorganizowanego dla przedsiębiorczych mieszkanek Radomia.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej