Dzisiaj jest: 28 Listopada 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Jakub, Lesław, Zdzisław
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

Kwesty na cmentarzach ewangelickim i prawosławnym

środa, 01 listopad 2017 15:39
Dział: Wiadomości
Autor 

Dziś kwestowano także na cmentarzu ewangelickim i na cmentarzu prawosławnym. Zbierane na tych nekropoliach kwoty są dużo mniejsze, a potrzeby spore, więc każda złotówka się liczy.

 

To jedna z rzadziej odwiedzanych przez radomian nekropolii – cmentarz ewangelicki przy ulicy Kieleckiej. Nekropolia ma prawie 200 lat, powstała w 1834 roku. Jest urokliwa, ale pilnie wymagająca remontów. Wiele z pochowanych tu osób to ludzie zasłużeni dla miasta. Rodziny
Karschów, Wickenhagenów, Metzgerów, Pentzów, Arnekkerów, nagrobki Hoppena, Adolfa Tochtermana, Władysława Roguskiego, Alfonsa Pinno. Lekarze, aptekarze, przemysłowcy, architekci, nauczyciele, ludzie kultury. Większość z nagrobków jest z w złym stanie. Ale kwoty jakie udaje się zebrać podczas kwest na tej nekropolii nie są duże. - Cały czas kwestujemy, no próbujemy zebrać pieniądze, jest mało prawdopodobne, że uda nam się z kwesty zebrać te pieniądze. W tamtym roku była to kwota 440 złotych, rok wcześniej 570, był taki rok, ze było 1200, bardzo różne są tutaj wyniki. Jest to ewidentnie zależne od pogody – mówi ks. Wojciech Rudkowski proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej

ale i te środki są ważne. Do tej pory za pieniądze uzyskane ze zbiórek parafia odnowiła trzy krzyże. Ale plan ma śmiały – chciałaby odnowić jeden z piękniejszych nagrobków na tej nekropolii. - Udało się przygotować dokumenty konserwatorskie, czyli plan prac konserwatorskich i uzyskać stosowne pozwolenia na remont grobowca rodziny Arnekkerów – mówi ks. Wojciech.

Kwota, jaka potrzebna jest na remont tego nagrobka to ok. 50 tys. złotych. Nie uda się jej zebrać. Parafia liczy na to, że może uda się na ten remont pozyskać środki zewnętrzne. Będzie składać wnioski. W przyszłym roku chce także wyremontować mur okalający nekropolię. W kwestach na cmentarzu ewangelickim uczestniczy młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Od ponad 15 lat ta szkoła opiekuje się ta nekropolią.

Dziś kwestowano także na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Warszawskiej. - Po godzinie 10.00 zaczyna się tu ruch duży, teraz panowie widzicie że jest spory ruch. Cmentarz jest spory, aczkolwiek jest to jeden z mniejszych cmentarzy w Radomiu. To stary cmentarz, pamięta wiek XIX - mówi Stefan Łuszkiewicz, jeden z kwestujących.

Zebrane podczas kwesty pieniądze na pewno nie pokryją kosztu potrzebnych remontów nagrobków. Ale może wystarczą na to, aby przeprowadzić inne, pilne prace konserwatorskie.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Wielki Koncert Reformacyjny

  W Zespole Szkół Muzycznych odbył się Koncert Reformacyjny, który upamiętnił 500 – lecie reformacji. Wystąpiła szkolna orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Zycha. Solistą był pianista Michał Drewnowski.

 • 500 lat reformacji. Koncert na jubileusz

  Koncert z okazji 500 lat reformacji odbędzie się w sobotę w Zespole Szkół Muzycznych. W sali im. Krzysztofa Pendereckiego wystąpi szkolna orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Zycha.

 • Hojni radomianie. 20 tys. złotych po pierwszym dniu kwesty

  To jeszcze nie jest pełne podsumowanie kwesty prowadzonej na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego, ale wiemy, ile zebrał społeczny komitet w czasie pierwszego dnia, czyli 1 listopada.

 • Ruch przy nekropoliach. Szybciej autobusem

  Bez większych utrudnień odbywał się dziś ruch w rejonie cmentarzy. Policja nie odnotowała także poważniejszych zdarzeń drogowych, do których doszło w pobliżu nekropolii

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej