Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

ZUS wypłaca już pierwsze emerytury po reformie

sobota, 04 listopad 2017 14:33
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 30 tysięcy osób na Mazowszu zdecydowało się skorzystać z obniżenia powszechnego wieku emerytalnego. W całej Polsce w ciągu 1,5 miesiąca złożonych zostało 257 tysięcy wniosków.

 

Na Mazowszu z tytułu reformy obniżającej wiek emerytalny w ciągu 1,5 miesiąca wpłynęło aż 30 tysięcy tzw. wniosków pierwszorazowych o emeryturę. W przypadku jednej trzeciej tych wniosków czyli około 12 tysięcy, ZUS już wydał decyzję przyznającą prawo do świadczenia.

W Radomskim oddziale ZUS wydano już ponad 2 tysiące decyzji przyznających emeryturę. Mniej więcej taka sama liczba kobiet jak i mężczyzn. Przeciętna wysokość emerytury przyznanej kobietom w radomskim oddziale to 1462 złote, przeciętna wysokość emerytury dla mężczyzn – 2532 złote. Taka tendencja, czyli dość duża różnica w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn zauważalna jest także w perspektywie ogólnopolskiej. Jak ocenia ZUS, największy wpływ na niższe emerytury kobiet ma niższy wiek, który wymagany jest przy przejściu na emeryturę. Bo im dłużej odprowadzana jest składka i im krócej pobierane świadczenie, tym jest ono wyższe. Zmiana przepisów wprowadzających niższy powszechny wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, wpływa także na rynek pracy. Ale zdaniem ZUS ten wpływ nie jest znaczny. Jedynie 27% decyzji dotyczy osób, które były aktywne zawodowo.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej