Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Święto Niepodległości w Radomiu. Uroczystości na placu

sobota, 11 listopad 2017 16:38
Dział: Wiadomości
Autor 

W katedrze i przy płycie grobu nieznanego żołnierza, chwilami w strugach ulewnego deszczu, odbyły się radomskie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Po mszy świętej odprawionej w radomskiej katedrze uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Konstytucji 3. Maja. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza stanęła warta honorowa.

Święto Odzyskania Niepodległości to okazja do wręczenia odznak i medali. Odznaczenia za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK nadane zostały Michałowi Musialikowi, Wojciecha Fili i Piotrowi Kowalczykowi.
Pamiątkowe odznaki Akcji Burza dostali bohaterowie radomskiego Czerwca '76. Odznaczenia wręczył także Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, w tym brązowy krzyż zasługi i cztery złote krzyże zasługi dla ZWiRWP. Jeden ze złotych krzyży otrzymał prezydent Radomia Radosław Witkowski za zasługi na rzecz obronności kraju.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że w Radomiu już 2 listopada 1918 roku obywatele rozbroili austriacki garnizon, przejęli władzę i powołali Republikę Radomską. To także wpisuje się w hasło: zaczęło się w Radomiu. Oprócz wielkich, wybitnych Polaków, którym zawdzięczamy wolność byli także lokalni bohaterowie, którzy stworzyli wolny Radom, miasto wolnych obywateli. Pokazali, jak ponad podziałami budować wspólnotę. Teraz też nie patrzmy, co nas dzieli, patrzmy na to, co łączy i na tym gruncie budujmy wspólnotę – mówił prezydent Radomia.

Po Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje ugrupowań, związków kombatantów, parlamentarzystów, władz miasta złożyły kwiaty na płycie grobu Nieznanego Żołnierza.

Organizatorami uroczystości byli Dowódca Garnizonu Radom płk dypl. pil. Jan Skowroń oraz Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Powstanie tablica upamiętniająca Komitet Pięciu

  Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia chce upamiętnić specjalną tablicą, powstanie 100 lat temu Komitetu Pięciu, który przejął władzę z rąk zaborcy austriackiego i dzięki temu Radom odzyskał niepodległość. Towarzystwo już rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na wykonanie tablicy.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej