Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Przeszczep szansą na życie. Czasem jedyną

sobota, 02 grudzień 2017 15:12
Dział: Wiadomości
Autor 

Co roku do przeszczepu kwalifikowanych jest w Polsce ok. 2000 osób. Udaje się wykonać ok. 1500 operacji. Niektórzy umierają. Radomski Sanepid po raz trzeci zorganizował konferencję naukowo-szkoleniową poświęconą transplantologii.

Była to konferencja skierowana do wszystkich zainteresowanych, nie tylko lekarzy specjalistów. Jednym z głównych celów, jakie postawił sobie organizator, czyli radomski Sanepid jest zwiększenie świadomości. O transplantologii wciąż wiemy za mało. - Jeszcze za życia możemy podarować płat wątroby, nerkę. Nie tylko krew. Ciągle ta wiedza jest niewystarczająca - mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Tymczasem ponad 90 % pobrań narządów, to pobrania od osób zmarłych. W Polsce – w myśl prawa – istnieje domniemana zgoda na przeszczep. W praktyce lekarze zawsze konsultują się z rodziną zmarłego. W tym roku w szpitalu na Józefowie dokonano pobrań narządów od sześciu zmarłych. Tymczasem liczba potrzebujących stale rośnie. - Aktualnie jest ponad 1700 osób na liście oczekujących. Najbardziej brakuje serc, wątrób. Wiąże się to z wydłużeniem życia, z chorobami cywilizacyjnymi – informuje Robert Trześniewski, szpitalny koordynator transplantacyjny w MSzS.

Jak informuje Jarosław Czerwiński, chirurg transplantolog, problem niedoboru organów, to problem światowy. Każdy rok kończy się ujemnym bilansem, czyli liczba osób kwalifikowanych do przeszczepu jest wyższa od liczby samych przeszczepów. - W skali roku jest kwalifikowanych do przeszczepu ok. 2000 osób. Dokonuje się ok. 1500 – 1600 przeszczepów. Ci, którzy nie doczekają operacji w danym roku, są kwalifikowani na rok kolejny. Niektórzy umierają – mówi Jarosław Czerwiński.

Najwięcej osób kwalifikowanych jest do przeszczepu nerki. Tych przeszczepów dokonuje się też najczęściej. Każdego roku ok. 300 pacjentów w Polsce kwalifikowanych jest z kolei do przeszczepu wątroby. Ok. 200 – 300 osób w skali roku dowiaduje się natomiast, że jedynym ratunkiem na ratowanie ich życia jest przeszczep serca.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej