Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Młodzi lubią oberki? Skansen wydał płytę

poniedziałek, 04 grudzień 2017 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Muzeum Wsi Radomskiej wydało pierwszą płytę. Znalazła się na niej muzyka tradycyjna, czyli oberki, polka, weselne przyśpiewki. Promocja wydawnictwa odbyła się w zabytkowym Dworze z Brzeziec w Muzeum Wsi Radomskiej.

Skrzypek Jan Kmita z Przystałowic Małych, Kapela „Lipce” z Wygnanowa i śpiewaczki z zespołu „Gołcunecki” z Gałek Rusinowski. To bohaterowie pierwszej płyty wydanej przez Muzeum Wsi Radomskiej. To uznani muzykanci nie tylko w regionie – podkreśla etnolog ze skansenu. Próbkę talentu dali podczas promocji płyty „Kapela Jana Kmity i Lipców” zorganizowanej w zabytkowym Dworze z Brzeziec. Na płycie znalazła się muzyka tradycyjna.

- Są tu przede wszystkim oberki, czyli muzyka szybka, którą lubi dziś młodzież, bo ma siłę, żeby przy niej tańczyć. Jest polka i melodie weselne – opowiada Aleksandra Żytnicka, etnolog z Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzyka ma być mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Przekazuje historię, a płynie prosto z serc – zapewniają muzykanci. Na promocji obecna była m.in. Maria Siwiec, śpiewaczka z Gałek Rusinowskich, która niedawno otrzymała „Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego”. - Śpiewam praktycznie od małego dziecka. Z serca, na pewno z serca. To moje drugie życie, odskocznia od codzienności – mówi. - Przede wszystkim chcę przekazywać tę muzykę innym. Sporo już przekazałam i chcę przekazywać dalej – dodaje Maria Siwiec.

Pracownicy skansenu nie mają wątpliwości, że płyta znajdzie odbiorców. I to nie tylko wśród starszych. - Bardzo dużo osób starszych interesuje się tą muzyką. To zrozumiałe, ale też i coraz więcej osób młodych słucha takich melodii, sami próbują je grać. Tańczą przy tej muzyce – twierdzi Aleksandra Żytnicka.

To pierwsze, ale jak zapewnia Muzeum Wsi Radomskiej nie ostatnie wydawnictwo muzyczne skansenu. Płyta dostępna jest w siedzibie muzeum.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej