Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Napisz list w obronie łamanych praw obywateli

czwartek, 07 grudzień 2017 16:45
Dział: Wiadomości
Autor 

Finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów odbędzie się w ten weekend w Wyższej Szkole Handlowej. Im więcej listów, tym lepiej. Praktyka pokazuje, że mogą one uratować życie.

 

Kolejny raz akcję Maratonu Pisania Listów w Radomiu organizuje Wyższa Szkoła Handlowa pod patronatem Amnesty International. Maraton to akcja ogólnoświatowa, ale została zainicjowana w Polsce. Chodzi o to, żeby jak najwięcej osób napisało odręcznie list do państwa, które łamie prawa obywatelskie. - Skuteczność akcji jest duża – mówi Elżbieta Kielska, rektor WSH w Radomiu. - Ok. 30 % bohaterów, w intencji których pisany jest list, jest później uwalnianych – informuje.

W tym roku finał akcji odbędzie się 9 i 10 grudnia. W Radomiu listy w obronie praw człowieka będzie można pisać w Wyższej Szkole Handlowej. - Serdecznie zapraszamy na finał akcji, który odbędzie się 9 grudnia od godz.12.00 w WSH przy ul. Traugutta. Przez 24 godziny piszemy listy – mówi Piotr Chojnacki z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

Akcja już trwa. Od trzech tygodni. Prowadzona jest przede wszystkim w szkołach. - Staramy się zaangażować młodych, żeby już teraz nabyli przekonania, że ochrona praw człowieka jest wspólną sprawą – przekonuje Piotr Chojnacki.

Listy w obronie tych, których prawa są łamane pisał też prezydent Radomia. Radosław Witkowski także zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w maratonie. Bo w tym przypadku ilość też się liczy. - W tym roku napisałem list do prezydenta Czadu w obronie Mahadine – pokazuje odręcznie napisany list prezydent.

Mahadine to cyberaktywista, któremu grozi dożywocie za...publikację posta na Facebooku. Bohaterów, w obronie których można pisać listy, każdego roku wybiera Amnesty International. W tym roku to: Xulhaz Mannan z Bangladeszu,
Hanan Badr el-Din z Egiptu, Farid i Issa z Izraela, Clovis Razafimalala z Madagaskaru, Taner i 10 ze Stambułu, Shackelia Jackson z Jamajki, Ruch MILPAH z Hondurasu, Sakris Kupila z Finlandii, Mahadine z Czadu i Ni Yulan z Chin.

W ubiegłym roku w Radomiu, w ramach akcji napisano ponad 5 tysięcy listów w obronie osób, których prawa są łamane.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Na sportowo dla bohaterów Czerwca'76

  Sportowe imprezy to już stały punkt programu obchodów rocznicy wydarzeń czerwcowych w Radomiu. W tym roku odbyły się półmaraton i gala boksu amatorskiego.

 • O skutecznej resocjalizacji

  Co zrobić, aby resocjalizacja była skuteczna? - zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej w radomskim Areszcie Śledczym. Udział w debacie wzięli przedstawiciele służby więziennej, policjanci i naukowcy z Wyższej Szkoły Handlowej.

 • Biegnący Patriota wrócił do Radomia

  Do Radomia wrócił starszy szeregowy Łukasz Pochylski – Biegnący Patriota, który jako pierwszy żołnierz w historii Polski chce zdobyć Kryształową Koronę Maratonów Świata. Dwa maratony już zaliczył: na Antarktydzie i w Chile.

 • Pobiegnie, żeby uczcić 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  Łukasz Pochylski, żołnierz z Radomia chce zdobyć Kryształową Koronę Maratonów Świata. Ten cel radomianin postawił sobie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej