Dzisiaj jest: 25 Stycznia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz

Sąd nie dopatrzył się braku bezstronności sędziego

piątek, 08 grudzień 2017 16:24
Dział: Wiadomości
Autor 

Do biura Rady Miejskie dotarło uzasadnienie decyzji WSA, który odrzucił wniosek o wykluczenie przewodniczącego składu orzekającego. Zdaniem sądu sprawa wygaszenia mandatu prezydenta „powinna być szybko wyjaśniona”.

Wniosek o wyłączenie przewodniczącego, sędziego Marka Wroczyńskiego złożył podczas pierwszej rozprawy pełnomocnik prezydenta Radomia. Profesor Michał Królikowski podważał bezstronność przewodniczącego składu sędziowskiego. Miały za tym przemawiać to, że termin rozprawy został wyznaczony z pominięciem kolejności wpływania spraw do sądu, oraz publiczne wypowiedzi sędziego, w których tłumaczył, że szybkie rozpatrzenie sprawy jest konieczne z uwagi na społeczne nią zainteresowanie. Sąd na tej podstawie odroczył wtedy rozprawę, a na niejawnym posiedzeniu 27 października oddalił wniosek pełnomocnika. Teraz do Biura Rady Miejskiej dotarło uzasadnienie tej decyzji. Czytamy w nim między innymi, że działania sędziego Marka Wroczyńskiego były zgodne z zasadą szybkości postępowania i zgodne z artykułem 45 ustęp 1 Konstytucji RP, który mówi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. W ocenie sądu profesor Michał Królikowski, pełnomocnik prezydenta Radomia nie wskazał na zaistnienie okoliczności, które wskazywałby na brak bezstronności sędziego Marka Wroczyńskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny nie wyznaczył nowego terminu rozprawy w procesie dotyczącym wygaszenia mandatu prezydenta Radomia. Zrobi to dopiero po uprawomocnieniu się decyzji. Strony mogą odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • W szpitalu miejskim powstanie nowy oddział rehabilitacji

  Radomski magistrat ogłosił przetarg na budowę oddziału rehabilitacji w szpitalu miejskim przy ulicy Tochtermana. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku i jak zapowiada prezydent Radosław Witkowski, nowy oddział rehabilitacji ma spełniać standardy europejskie.

 • Mateusz D. skazany

  Na 5 lat więzienia sąd skazał w środę 28-letniego Mateusza D., oskarżonego o spowodowanie w lipcu ubiegłego roku na ulicy Mieszka I w Radomiu wypadku, w którym zginęło starsze małżeństwo. Dodatkowo Mateusz D. dostał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 • Wojewoda mazowiecki nie odpuszcza

  Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, dotyczący uchylania decyzji wojewody o wygaszeniu mandatu prezydenta Radomia Radosławowi Witkowskiemu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej