Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Nowy blok energetyczny w Kozienicach

środa, 20 grudzień 2017 17:15
Dział: Wiadomości
Autor 

Oficjalne otwarcie nowego bloku energetycznego odbyło się w Elektrowni Kozienice. Nowy blok jest największym w Polsce. W uroczystościach wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

 

Pierwszy rozruch nowego bloku energetycznego w Kozienicach odbył się kilka miesięcy temu, ale oficjalne oddanie do użytku nastąpiło właśnie teraz. Blok P 11 jest największym w kraju. Ma 1075 megawatów. - To o 1/3 więcej niż do tej pory elektrownia produkowała. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne - mówi Mirosław Kowalik, prezes spółki Enea.

O bezpieczeństwie energetycznym mówił także premier Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał także, że 100 lat temu to w Radomiu powstała pierwsza elektrownia. A sprawność elektrowni w Kozienicach po otwarciu nowego bloku znacznie wzrosła. - To jest elektrownia, która ma sprawność na poziomie 45,6 %, więc bardzo wysoką w porównaniu do poprzedniej sprawności - 33 % - mówi Mateusz Morawiecki.

Choć jest to elektrownia węglowa, to premier Morawiecki przekonuje, że inwestycja dla środowiska jest dobra. - Węgiel dla tej inwestycji jest dowożony z Bogdanki, czyli relatywnie niedaleko stąd. Zatem będą dość niskie koszty energii. Dbamy o całokształt środowiska i emisji CO2 dzięi wysokiej sprawności bloku energetycznego – dodaje premier Morawiecki.

Inwestycja spełnia też wymagania narzucone przez dyrektywy o ograniczeniu emisji przemysłowych, które zaczną obowiązywać w Polsce w latach 2022 i 2023.

Budowa bloku energetycznego trwała pięć lat. Wartość inwestycji to 6,5 miliarda złotych.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Premier RP spotkał się z radomianami. Padło kilka obietnic

  Kontrakt na pół miliarda złotych dla Fabryki Broni na zakup karabinka „Grot”, około 300 milionów złotych na rozbudowę, modernizację i wydzielenia zakładu w Pionkach jako samodzielnego zakładu przemysłowo-obronnego i przyśpieszenie budowy drogi ekspresowej S7 – takie obietnice złożył przebywając w piątek w Radomiu, premier Mateusz Morawiecki. Wbrew oczekiwaniom premier na ogłosił nazwiska kandydata PiS na prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych.

 • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny w Kozienicach

  W Radomiu i na terenie powiatu radomskiego trwa akcja „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny”. W czwartek w zajęciach z bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które organizuje radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, wzięli udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Kozienicach.

 • Zabił rodzinę, a potem popełnił samobójstwo?

  Tragedia w Kozienicach. W jednym z domów policjanci znaleźli cztery martwe osoby. Funkcjonariusze biorą pod uwagę różne wersje wydarzeń, ale prawdopodobne jest, że mężczyzna (39 lat) mógł zabić swoją rodzinę, a potem najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. O zdarzeniu informuje Rafał Jeżak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

   

 • Bądź widoczny. Bądź bezpieczny

  Na Mazowszu trwa kampania „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Ostatnia akcja w 2016 roku odbyła się w szkole podstawowej w Kozienicach.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej