Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

środa, 27 grudzień 2017 15:16
Dział: Wiadomości
Autor 

Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 

Mijający rok 2017 dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej był jak każdy poprzedni, czyli pracowity – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor ośrodka. W ciągu dwunastu ostatnich miesięcy rozpatrzono tu prawie 1200 spraw. Zdecydowana większość, bo ponad 1000 związana była z przemocą fizyczną i psychiczną. Niepokojący – jak mówi Włodzimierz Wolski - jest wzrost przemocy wobec dzieci. - Dorośli nie zdają sobie sprawy z tego, że jeśli dochodzi do awantury w obecności dziecka, jeśli dziecko patrzy na kłótnie, to jest to także forma przemocy – twierdzi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu.
Bo to zaburza poczucie bezpieczeństwa. A dzieci, które nie czują się bezpiecznie, nie rozwijają się normalnie. Efekty widać – dodaje dyrektor Wolski, bo coraz więcej młodych ma zaburzenia emocjonalne. - Najmłodsza osoba, która miała tego typu zaburzenia, gdzie mówiła, że jej się nie chce żyć, miała 12 lat - opowiada Włodzimierz Wolski.

Ale coraz więcej przemocy doświadczają też osoby starsze, po 67. roku życia. W tym roku radomski ośrodek zajmował się 25 sprawami związanymi z agresją wobec seniorów. - Sprawcami przemocy wobec starszych są niestety często osoby najbliższe. Babcie, mamy przepisują swoje domy na dzieci, a potem te dzieci robią wszystko, żeby starsi wyprowadzili się do domu pomocy społecznej – mówi dyrektor Wolski.

Kilka starszych kobiet schronienia musiało szukać w tym roku w hostelu ośrodka. W sumie, w 2017 mieszkało tu trzynaście kobiet i ośmioro dzieci. Jak dodaje Włodzimierz Wolski czynnikiem, który wzmaga przemoc jest cały czas alkohol. A po napoje z procentami sięgają coraz młodsi. Rośnie także liczba spraw związanych z przemocą ekonomiczną. Najczęściej jest ona stosowana wobec kobiet. W tym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej odnotował blisko 60 przypadków tej formy przemocy.

 

Oceń ten artykuł
(1 głos)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

  M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

 • Coraz więcej eksmisji. Ludzie nie stawiają się na rozprawy

  Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej apeluje do osób, którym grozi eksmisja: stawiajcie się na rozprawy. Coraz częściej sądy wydają wyrok eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego. W wielu przypadkach takich wyroków można uniknąć – twierdzi dyrektor OIK w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej