Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Sędziowie przeciw zmianom

środa, 03 styczeń 2018 16:04
Dział: Wiadomości
Autor 

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Radomskiego wyraża sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego i Rejonowego w Radomiu bez podania uzasadnienia.

 

Mniej więcej w połowie grudnia ubiegłego roku Minister Sprawiedliwości odwołał kierownictwo Sądu Okręgowego oraz Sądu Rejonowego w Radomiu. Odwołania przesłane zostały faksem. Na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego minister powołał sędzię Martę Łobodzińską, dotychczasową prezes Sądu Rejonowego w Zwoleniu. Na prezesa Sądu Rejonowego powołana została sędzia Beata Michalska. W tej sprawie Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Radomskiego przyjęło uchwałę, wzywającą nowych prezesów do rezygnacji. Pełna teść uchwały:


Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Radomskiego z dnia 21 grudnia 2017 r.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Radomiu oraz przedstawiciele Sędziów Sądów Rejonowych w Grójcu, Lipsku, Kozienicach, Przysusze, Radomiu, Szydłowcu i Zwoleniu wyrażają zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec odwołania przez Ministra Sprawiedliwości w trakcie kadencji prezesów i wiceprezesów Sądu Okręgowego w Radomiu i Sądu Rejonowego w Radomiu, bez podania uzasadnienia podjętych decyzji. Takie arbitralne działanie rujnuje państwo demokratyczne, godzi w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale przede wszystkim opinii publicznej. Decyzje Ministra Sprawiedliwości wpisują się w niekonstytucyjne działania władzy wykonawczej i zmierzają do podporządkowania sądów tej władzy. Niszczą niezależność i niezawisłość sądów. Stwierdzamy, że wydanie decyzji bez uzasadnienia i przekazanie jej drogą faksową naruszyło wszelkie powszechnie uznawane standardy państw demokratycznych i złamało dobre obyczaje. Taka forma decyzji stanowi jedynie komunikat. Ten sposób postępowania jest przejawem lekceważenia zarówno całej władzy sądowniczej, jak i osób pełniących funkcje publiczne prezesów i wiceprezesów sądów. Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu uważa za uwłaczające etyce i godności urzędu sędziego działania wszystkich tych sędziów, którzy podjęli się nieformalnego ustalania kandydatur na miejsce legalnie wybranych organów sądowych. Apelujemy i wzywamy wszystkich sędziów do nieuczestniczenia w tego rodzaju postępowaniach. Działania takie naruszają ślubowanie sędziego. Przyjęcie propozycji objęcia zwolnionych stanowisk jest działaniem niegodnym sędziego. Jedynym rozsądnym wyjściem z tego rodzaju sytuacji jest rezygnacja przez te osoby, które takie stanowiska objęły. Wzywamy do podjęcia takich decyzji.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej