Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Wnioski o obniżenie wieku emerytalnego. Podsumowanie ZUS

czwartek, 11 styczeń 2018 16:18
Dział: Wiadomości
Autor 

Ponad 7 tysięcy wniosków o obniżenie wieku emerytalnego złożonych zostało w IV kwartale 2017 roku w radomskim oddziale ZUS. Większość to wnioski złożone przez kobiety.

 

Wnioski o emeryturę związane z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn można składać od 1 września ubiegłego roku. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w radomskim oddziale takie wnioski złożyło w IV kwartale 2017 roku 7200 osób. W przypadku prawie 6 tysięcy z nich ZUS podjął decyzje wypłatowe. Ok. 50 % spośród osób, które zdecydowały się przejść na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, były w ostatnim okresie nieaktywne zawodowo. Wśród osób składających wnioski większą grupę stanowią kobiety. Ale też ich średnia emerytura jest znacznie niższa niż średnia emerytura mężczyzn. Wynosi 1463,90 złote, podczas gdy emerytura mężczyzn, to średnio 2342,57 złote. W obu wypadkach to jednocześnie najniższe emerytury na Mazowszu.
Przeciętna wysokość świadczenia w Polsce wynosi 1614,39 w przypadku kobiet i 2699,52 w przypadku mężczyzn.
Aby skorzystać z obniżenia wieku nie trzeba decydować się już teraz – wniosek można złożyć w dowolnym momencie. Warunkiem jest wyłącznie osiągnięty wiek.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • ZUS kontroluje zwolnienia

  W ubiegłym roku w ponad 100 przypadkach ZUS cofnął zasiłek chorobowy. W ponad 50 przypadkach podważył zasadność zwolnienia lekarskiego.

 • Coraz mniej czasu na rozliczenie z ZUS

  Do końca lutego osoby które pobierają wcześniejszą emeryturę oraz renciści i w ubiegłym roku dodatkowo dorabiały, maja czas na poinformowanie ZUS-u o dodatkowych przychodach. Nie dotyczy to „pełnoprawnych” emerytów.

 • Wchodzą e-ZLA – nowe zwolnienia lekarskie

  W roku 2018 Zakład Ubezpieczeń Społecznych szykuje kilka zmian. Jedną z poważniejszych będą e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie.

 • Wszedł w życie niższy wiek emerytalny. Ok. 3,5 tys. wniosków

  Od 1 października wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można było składać od września. Z tej możliwości skorzystało wielu chętnych. Z terenu obsługiwanego przez radomski ZUS wpłynęło ok. 3,5 tysiąc wniosków.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej