Dzisiaj jest: 4 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

piątek, 19 styczeń 2018 16:40
Dział: Wiadomości
Autor 

Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 

Tylko w tym roku państwowy lekarz weterynarii stwierdził prawie 100 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chorobę wykryło krajowe laboratorium w próbach mięsa pobranego od dzików, które zostały znalezione martwe. W niektórych przypadkach próbki pochodziły od zwierząt odstrzelonych przez myśliwych.

Do tej pory przypadki ASF wykrywane były głównie we wschodnich powiatach Polski. Ostatnio coraz więcej rejestrowanych jest w okolicach Warszawy, a nawet na terenach byłego województwa radomskiego.

W okolicach Grójca obwiązuje tzw. żółta strefa bezpieczeństwa. To na razie obszar ochronny. Ale okolice Warszawy to już kolor czerwony, obszar objęty ograniczeniami. 40 przypadków ASF wykryto niedawno w pobliżu Konstancina. Dlatego PSL alarmuje: ministerstwo rolnictwa musi podjąć silniejsze działania. A w budżecie państwa powinny być na to zarezerwowane pieniądze. - Minister rolnictwa sobie z tym nie radzi, afrykański pomór świń rozprzestrzenia się. Rolnicy mówią o tym, że nie otrzymują rekompensat, nie otrzymują dofinansowania na zabezpieczenie gospodarstw przed wirusem, czy wreszcie koła łowieckie i inspekcje weterynaryjne mówią o tym, że nie mają dostatecznych środków na to, żeby ograniczać populację dzików – relacjonuje Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

Afrykański pomór świń nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ale może przynieść duże straty ekonomiczne. - Jeżeli wirus dostanie się do stad hodowlanych, tak jak ma to już miejsce w Polsce wschodniej, to wówczas są to konsekwencje dla całej gospodarki. Utrudniony jest choćby eksport. Ostatnio Ukraina wstrzymała import świń z Polski – dodaje Mirosław Maliszewski

PSL uważa jednocześnie, że budżet państwa na 2018 rok jest zbyt rozbuchany. Zbyt dużo środków przeznaczono na sprawy socjalne, a za mało – np. na służbę zdrowia. To dlatego, jak tłumaczą radomscy przedstawiciele ludowców, PSL nie poparł tego budżetu.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej