Dzisiaj jest: 19 Września 2020    |    Dziś imieniny obchodzą: Konstancja, January

Do trzech razy sztuka? Kolejna sesja budżetowa

wtorek, 23 styczeń 2018 16:42
Dział: Wiadomości
Autor 

30 stycznia odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej poświęcona budżetowi Radomia na 2018 rok. Jeżeli radni nie przyjmą budżetu, ustali go Regionalna Izba Obrachunkowa.

 

Negocjacje budżetowe trwają od kilku dni. Ostatnie spotkanie pomiędzy przedstawicielami prezydenta miasta, a grupą 16 radnych, którzy zagłosowali przeciwko uchwale, odbyło się w poniedziałek. - W tej chwili wraz z prawnikami i pracownikami wydziału budżetu i podatków analizujemy te propozycje – mówi Karol Semik, wiceprezydent Radomia.
A jest co analizować. 16 radnych zgłosiło łącznie do prezydenckiego projektu budżetu kilkadziesiąt poprawek. Ogólnie chcą zmniejszenia wydatków o 26 milionów złotych. W to miejsce proponują inne zadania za 18 milionów. - To nie jest ostateczna wersja. To jest to, co zostało ustalone wczoraj – mówi Jerzy Pacholec, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.
Najważniejszą poprawką, którą chcą wprowadzić radni, jest 15 milionów złotych na budowę oddziału rehabilitacji w miejskim szpitalu. Oddział miałby powstać w dawnym pawilonie ginekologiczno-położniczym przy ulicy Narutowicza. - Najważniejszy jest dla nas ten oddział rehabilitacji. Takiego oddziału w Radomiu nie ma – mówi Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna niezależna.
Tę poprawkę krytykuje Wiesław Wędzonka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i radny Platformy Obywatelskiej. - 15 milionów nie ma sensu. Szpital w tym roku nie jest w stanie wydać takiej kwoty. Musi przejść całą procedurę przetargową. I nie tylko procedurę polską, ale także unijną – dodaje Wiesław Wędzonka.
Szukając oszczędności, radni PiS, SLD i niezależni chcą zmniejszyć m.in. kwotę zarezerwowaną na Radomski Program Drogowy, czyli sztandarowy program prezydenta. To 8 milionów złotych. Zaprzecza temu Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, radna niezależna. - Jest to oczywiście nieprawda. Ten program będzie realizowany – dodaje.
Radni chcą także obciąć 3 miliony złotych, planowane na budowę układu komunikacyjnego przy Radomskim Centrum Sportu i 2 miliony złotych zarezerwowane na doprowadzenie do porządku parkingu przed szpitalem przy ulicy Tochtermana. - Żeby uchwalić budżet, to musi być także akceptacja prezydenta. Nie wiem czy tak daleko idące zmiany nie są zgodne z prawem. Nie wiem czy RIO nie powinno się pochylić nad budżetem, który przedstawi grupa radnych. Zleciłem ekspertyzę i mam nadzieję dostać do czwartku wiążącą odpowiedź prawników – mówi
Wiesław Wędzonka.
Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek. A trzecia i w tej sytuacji ostatnia sesja Rady Miejskiej poświęcona budżetowi została zwołana na 30 stycznia. Jeżeli radni nie przyjmą uchwały, to budżet ustali do końca lutego Regionalna Izba Obrachunkowa.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Osiej

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Są oszczędności. Prezydent chce przesunięć w budżecie

  Ponad 11 milionów złotych, zaoszczędzonych dzięki subwencji drogowej na budowę trasy N-S, prezydent Radomia chce wykorzystać na realizację kilku inwestycji w mieście, między innymi na budowę układu komunikacyjnego wokół Radomskiego Centrum Sportu czy budowę placu zabaw dla Publicznego Przedszkola nr 3. Zgodę na przesunięcie tych pieniędzy w budżecie, muszą wyrazić radni.

 • Dopłaty, czy większe opłaty? Dyskusja na temat opłat za obiekty sportowe

  Budżet Radomia został uchwalony, ale wciąż trwają dyskusje na temat wprowadzonych zmian. Kluby sportowe alarmują, że muszą teraz płacić znacznie więcej za wynajem obiektów MOSiR.

 • Chaos na sesji. Dwa programy drogowe

  Dwa Radomskie Programy Drogowe uchwalili radni podczas wtorkowej sesji budżetowej. Według jednych to wina przewodniczącego Rady Miejskiej, który doprowadził do bałaganu. Inni winą obarczają opozycję twierdząc, że pisała ona budżet na kolanie.

 • Do trzech razy sztuka. Radni uchwalili budżet Radomia

  Radni za trzecim podejściem uchwali budżet Radomia na 2018 rok. 'Za' głosowało 26 radnych. Dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwko.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej