Dzisiaj jest: 5 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

PSL: szykujemy się do wyborów, rozważamy różne scenariusze

czwartek, 25 styczeń 2018 16:23
Dział: Wiadomości
Autor 

PSL idzie do wyborów samorządowych pod własnym szyldem, zwłaszcza w wyborach do sejmików. W Radomiu nie wyklucza koalicji z organizacjami niepartyjnymi.

 

Od kilku dni wiadomo, jakie są ostateczne zapisy prawa wyborczego. - Dzisiaj wiemy nieco więcej niż jeszcze parę dni temu np. to, że w mieście Radomiu będzie potrzeba siedmiu bądź ośmiu kandydatów, czyli „n” plus 2, to jest ilość radnych wybieranych w danym okręgu plus dwie osoby. Myślę, że to dla nas jest akurat lepiej – uważa Józef Bakuła, szef radomskiego PLS.

Czyli ludowcy potrzebują 38 kandydatów we wszystkich pięciu okręgach wyborczych. Zgodnie z parytetami, w każdym okręgu musi być na liście co najmniej 3 kobiety i co najmniej 3 mężczyzn. - Zamierzamy wystawić w każdym okręgu reprezentację. Rozważamy jeszcze dzisiaj różne scenariusze wyborów, mianowicie pójście samodzielnie do wyborów albo pójście w jakiejś większej koalicji, bo nie jest przecież tajemnicą że system liczenia głosów Donta promuje większe podmioty – mówi Józef Bakuła.

Podczas konwencji samorządowej kilka dni temu PSL potwierdził, że idzie do wyborów pod własnym szyldem, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie szef radomskiego PSL ma wstępną zgodę Adama Struzika na to, żeby w Radomiu tworzyć koalicje. - W wyborach do samorządu powiatowego, gminnego, a szczególnie w wyborach na wójtów prezydentów miasta jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi środowiskami – mówi Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

Na razie ludowcy rozpatrują różne warianty. Szykują także swojego kandydata na prezydenta. - Zdecydowanie za wcześnie żeby ujawniać nazwiska, kandydatur jest kilka. Wybierzemy naszym zdaniem najlepszego, zobaczymy, czy zdaniem wyborców także będzie najlepszy – mówi Józef Bakuła.

Na razie PSL mnie zdradza, z kim rozmawia, mówi tylko, że z ugrupowaniami niepolitycznymi. Z naszych informacji wynika, że takie, wstępne rozmowy odbyły się m.in. ze stowarzyszeniem Radomianie Razem. Obie te siły osobno mogą mieć w Radomiu kłopot, ale po połączeniu list – ich szanse rosną.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
TV Dami

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • PSL: jesteśmy zbulwersowani postawą radnych

  Jesteśmy zbulwersowani postawą radnych, którzy nie korzystają z przywileju zgłaszania poprawek, a głosują przeciw budżetowi – mówi Józef Bakuła, szef radomskiego PSL.

 • PSL: skierujemy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

  PSL chce skierować do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o prawie wyborczym. Największe zastrzeżenia ludowców budzi ograniczenie okresu sprawowania funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta do dwóch kadencji.

 • Ważny powód? PSL wyjaśnia: ASF blisko

  Nie poparliśmy budżetu państwa, bo jest zbyt rozbuchany i nie uwzględniono w nim naszych postulatów – mówią przedstawiciele PSL. Jednym z postulatów było zarezerwowanie dodatkowych pieniędzy na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń. Choroba dotarła już na teren byłego województwa radomskiego.

 • PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego rolników

  Obniżając wiek emerytalny dla wszystkich Polaków, rząd podwyższył jednocześnie wiek emerytalny rolnikom, którzy wcześniej mogli przejść na emeryturę mając 55 lat – to w przypadku kobiet i lat 60 – to granica dla mężczyzn. PSL chce przywrócenia niższego wieku emerytalnego dla rolników

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej