Dzisiaj jest: 10 Czerwca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Bogumił, Małgorzata, Edgar
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

„Oswoić autyzm”. Udany projekt

sobota, 03 luty 2018 15:46
Dział: Wiadomości
Autor 

Mówią, mają kontakt z rodzicami i rówieśnikami. Postępy są ogromne – zapewniają rodzice dzieci autystycznych, które biorą udział w projekcie „Oswoić autyzm”.

 

„Oswoić autyzm” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Radomskiej Fary we współpracy z Centrum Terapeutycznym „Oswajamy świat”. Biorą w nim udział dzieci ze spektrum autyzmu, z zaburzeniami rozwoju i zachowania. - Jak zaczynaliśmy terapię w 2016 roku, to mój syn nie mówił, albo mówił „po chińsku” - wspomina Izabela Marczak, mama Patryka, 5-letniego chłopca, u którego zdiagnozowano autyzm. - Teraz Patryk mówi normalnie, rozwinął się tak bardzo, że trudno to opisać słowami – dodaje pani Iza.

U Oskara, dziś chłopca ponad 5-letniego, autyzm zdiagnozowano w wieku 2,5 lat. Jak wspomina mama Oskara, przed rozpoczęciem terapii jakikolwiek kontakt z jej dzieckiem był niemalże niemożliwy. - Reakcja zerowa, brak kontaktu, kręcił się w kółko – opowiada Izabela Rozwadowska, mama Oskara.

Pani Iza zapisała Oskara na pierwszą edycję terapii „Oswoić autyzm”. Udało się dostać też na drugi projekt. W tej edycji programu bierze udział 25 dzieci z Radomia w wieku od 2 do 12 lat. Mają one zajęcia indywidualne i grupowe. Odbywają się również spotkania z rodzicami. Wszystko po to, żeby zwiększyć samodzielność dzieci, a także rozwinąć ich umiejętności komunikowania się z otoczeniem. - Widzimy, że jak się coś robi, to są efekty. Jeśli nie zapisalibyśmy naszego syna na terapię, to choroba postępowałaby u niego – mówi Izabela Marczak.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu „Oswoić autyzm” są bezpłatne. To dzięki temu, że program jest współfinansowany ze środków PZU. Centrum Terapeutyczne „Oswajamy świat” liczy na to, że uda się pozyskać fundusze na kolejną edycję programu.

 

Etykiety
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Niebieski Marsz dla chorych na autyzm

  W czwartek ulicami Radomia przeszedł Niebieski Marsz rozpoczynający Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Marsz ma zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzeby osób dotkniętych tą chorobą

 • O autyzmie na niebiesko

  Festyn, występy artystyczne i dużo zabawy. Ale też informacje i spotkania złożyły się na obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Radomiu.

 • Radom będzie niebieski. 2 kwietnia dzień autyzmu

  2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości i Wiedzy o Autyzmie. W tym roku organizacje zajmujące się pomocą dla osób z autyzmem w Radomiu jednoczą siły i wspólnie zapraszają na obchody.

 • Autyzm Help. Punkt już działa

  Dla rodziców, ale też m.in. dla nauczycieli, którzy nie zawsze mają wiedzę na temat tego, jak postępować z dziećmi autystycznymi otwarto w Radomiu punkt informacyjno-konsultacyjny Autyzm Help.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej