Dzisiaj jest: 6 Lutego 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Coraz mniej czasu na rozliczenie z ZUS

czwartek, 15 luty 2018 17:30
Dział: Wiadomości
Autor 

Do końca lutego osoby które pobierają wcześniejszą emeryturę oraz renciści i w ubiegłym roku dodatkowo dorabiały, maja czas na poinformowanie ZUS-u o dodatkowych przychodach. Nie dotyczy to „pełnoprawnych” emerytów.

 

ZUS okresowo zmniejsza lub zawiesza wypłatę świadczenia osobom pobierającym wcześniejsze emerytury oraz rencistom, którzy przekroczą limit dodatkowych przychodów. Świadczenie zostanie zmniejszone, jeśli dodatkowe zarobki emeryta lub rencisty przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Jeśli dodatkowy dochód przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje. Dlatego ZUS przypomina, że do końca lutego trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w ubiegłym roku. Takie dokumenty wystawiają zakłady pracy. „Wcześniejsi” emeryci i renciści, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, piszą oświadczenie samodzielnie. W ich przypadku za przychód uznaje się deklarowaną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Obowiązek przekazania informacji dotyczy także członków rad nadzorczych, którzy otrzymali wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji oraz przychody uzyskane z pracy za granicą a także z tytułu pełnienia służby w tzw. służbach mundurowych.

Etykiety
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej