Dzisiaj jest: 7 Grudnia 2022    |    Dziś imieniny obchodzą: Agata, Ambroży, Marcin
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

O skutecznej resocjalizacji

sobota, 17 luty 2018 17:11
Dział: Wiadomości
Autor 

Co zrobić, aby resocjalizacja była skuteczna? - zastanawiali się uczestnicy konferencji naukowej w radomskim Areszcie Śledczym. Udział w debacie wzięli przedstawiciele służby więziennej, policjanci i naukowcy z Wyższej Szkoły Handlowej.

 

Resocjalizacja rozpoczyna się zaraz po przekroczeniu murów aresztu. Osadzeni są obserwowani, bo właściwa ocena jest kluczem do sukcesu.
- Analizujemy dokumentację, którą posiadamy – mówi Dagmara Janus-Leśniewska, rzecznik prasowy AŚ. - Na tej podstawie podejmujemy odpowiednie działania.
O tych działaniach dyskutowali uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej. Organizatorzy to Areszt Śledczy i Wyższa Szkoła Handlowa.
- Bez pomocy psychologów trudno mówić o resocjalizacji. To bardzo ważne na przykład w walce z uzależnieniami. Osoba, która nie zostanie wyleczona w czasie pobytu w więzieniu, po wyjściu na wolność wróci do działalności przestępczej – zaznacza Andrzej Gołębiowski z WSH Radom.
Radomskie więzienie posiada największy w Polsce oddział dla osób uzależnionych od alkoholu. Dla wszystkich więźniów szansą jest edukacja.
- Osadzeni mogą ukończyć szkołę, czy zmienić kwalifikację zawodową – zapewnia Krzysztof Linowski z WSH Radom.
Radomski Areszt Śledczy umożliwia osadzonym podejmowanie pracy. Korzysta z tego prawie połowa więźniów. Około setki pracuje poza zakładem karnym, pozostali wykonują prace wewnątrz aresztu.
- Posiadamy halę produkcyjną, gdzie pracuje 23 osadzonych – dodaje Dagmara Janus-Leśniewska. - Otrzymują oni wynagrodzenie za pracę i mogą pomagać swoim rodzinom.
Radomska placówka ma halę produkcyjną, ale od 10 lat nie ma szkoły. Mimo to osadzeni mogą podejmować naukę w innych ośrodkach.
- Powstały centra kształcenia ustawicznego, do których dowozimy osadzonych – mówi Krzysztof Linowski.
Wynikiem różnych działań powinna być zmiana postawy przestępców.
- Osadzony powinien zrozumieć, że kradzież to coś hańbiącego – podkreśla Andrzej Gołębiowski.
W radomskim areszcie odsiaduje kary ponad tysiąc osób. Część z nich to skazani za najcięższe przestępstwa, czyli morderstwa i udział w grupach zorganizowanych.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Paweł Sochalski

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • W WSH piszą listy w obronie praw człowieka

  W Wyższej Szkole Handlowej rozpoczął się finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Każdy może napisać list w obronie praw człowieka do rządów krajów, w których te prawa są łamane. Akcja odbywa się pod patronatem Amnesty International. Będzie trwała przez całą noc. Zakończy się w niedzielę.

 • Napisz list w obronie łamanych praw obywateli

  Finał tegorocznego Maratonu Pisania Listów odbędzie się w ten weekend w Wyższej Szkole Handlowej. Im więcej listów, tym lepiej. Praktyka pokazuje, że mogą one uratować życie.

 • WSH współpracuje z ZUS

  Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu podpisała umowę o współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. To pierwsza uczelnia na południowym Mazowszu, która zawarła takie porozumienie.

 • Dzień Bezpieczeństwa w WSH

  Wyższa Szkoła Handlowa już po raz piąty zorganizowała Dzień Bezpieczeństwa. W imprezie mógł wziąć udział każdy chętny. W tym roku tematem Dnia Bezpieczeństwa były prawa człowieka.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej