Dzisiaj jest: 28 Marca 2023    |    Dziś imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 38.

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 37.

Szkolą z procedur. I uczą wrażliwości

sobota, 17 luty 2018 17:14
Dział: Wiadomości
Autor 

M.in. o tym, jak przełożyć suche zapisy ustawowe na rzeczywistą pomoc dla ofiar przemocy domowej – o tym przedstawiciele Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz MOPS-u rozmawiali ze strażnikami miejskimi.

 

Spotkania dotyczą m.in. procedury Niebieskiej Karty. To forma pomocy niesionej osobom, które doznają przemocy w rodzinie. - Jest to procedura która ma na celu pomoc osobie doznającej przemocy, natomiast osobie, która jest podejrzana o stosowanie przemocy pomóc zrozumieć, że jej działanie jest złe – mówi Ewa Rypińska, koordynator Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy z radomskiego MOPS.

Ale sucha interwencja i bezrefleksyjne trzymanie się przepisów i zapisów ustawowych jest pomocne, ale czasami nie wystarcza. Potrzebna jest jeszcze ludzka wrażliwość. Bo nawet najlepsze prawo egzekwowane jest ostatecznie przez człowieka. - Kwestia jest tego typu, żeby tym paragrafom, tym zapisom nadać ludzki wymiar – mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Chodzi też o to, żeby nauczyć te osoby, które podejmują interwencję, co mają robić. Jak w praktyce te suche zapisy prawa wprowadzić w życie. - Żeby pomagali nie szkodząc. Bo suche prawo potrafi równie dobrze pomóc jak i zaszkodzić – uważa Włodzimierz Wolski.

Same formy przemocy też się zmieniają. Kiedyś jako przemoc identyfikowaliśmy tylko akt przemocy cielesnej. Tymczasem to nie wszystko. I warto o tym pamiętać. - W tej chwili dochodzą aspekty dotyczące np. przemocy ekonomicznej, wyzyskiwania, szczególnie dotyczy to dzieci. Chodzi więc o umiejętność rozpoznania takich zjawisk przemocy wobec dzieci. Chcemy przekazać naszą wiedzę służbom, które są na tzw. pierwszym kontakcie – tłumaczy W. Wolski.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i pracownicy MOPS-u chcą spotkać się i przeszkolić wszystkie grupy,.. które w procedury niebieskiej karty są bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane. - Zaczynamy od strażników miejskich. Generalnie nie są służbą uprawnioną do wszczynania procedury Niebieskiej Karty, niemniej często znajdują się w sytuacjach interwencyjnych, są świadkami przemocy w rodzinie. Więc chcemy im opowiedzieć o procedurze Niebieskiej Karty, żeby wiedzieli, kogo mają poinformować, z kim mogą porozmawiać na ten temat – mówi Ewa Rypińska.

W ubiegłym roku w Radomiu wszczętych zostało 520 procedur Niebieskiej Karty. Z roku na rok ta ilość, nieznacznie, ale jednak rośnie. W 80 przypadkach przemocą dotknięte były dzieci, w tym połowa, 40-cioro – dotknięta była przemocą bezpośrednią, czyli była bita lub maltretowana.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuły powiązane

 • Rusza „Niebieski Tydzień”.

  Od poniedziałku w Radomiu trwa „Niebieski Tydzień”. To kampania skierowana głównie do ofiar przemocy domowej. Jednak przypadki przemocy zgłosić może każdy.

 • OIK: więcej przemocy wobec dzieci i starszych

  Coraz więcej przypadków przemocy wobec dzieci, ale też wobec osób starszych odnotowuje radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Bardzo dużo młodych nie radzi sobie także z codziennością – dodaje dyrektor ośrodka.

 • Dary od Rossmanna dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej

  Produkty za 27 tysięcy złotych otrzymał od sieci Rossmann radomski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. To środki czystości, higieny osobistej, chemia gospodarcza, ale także produkty spożywcze dla dzieci.

 • Coraz więcej eksmisji. Ludzie nie stawiają się na rozprawy

  Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej apeluje do osób, którym grozi eksmisja: stawiajcie się na rozprawy. Coraz częściej sądy wydają wyrok eksmisji bez prawa do lokalu socjalnego. W wielu przypadkach takich wyroków można uniknąć – twierdzi dyrektor OIK w Radomiu.

dami24 poleca

TV Dami ON-LINE

live

Magazyn Informacyjny Urzędu Miejskiego


 

Transmisja obrad Rady Miejskiej